Najlepsze książki/plebiscyty

Literacka Podróż Hestii – edycja druga

Trwa nabór do drugiej edycji konkursu Literacka Podróż Hestii – inicjatywy, która wyróżnia najlepsze polskie książki pisane z myślą o dzieciach i młodzieży między 10 a 15 rokiem życia. Organizacją konkursu zajmuje się Fundacja Artystyczna Podróż Hestii działająca w partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej.


Do konkursu mogą zgłaszać się wydawnictwa oraz autorzy powieści i opowiadań, wydanych w Polsce w roku 2021, napisanych w języku polskim i przeznaczonych dla młodego czytelnika. Nabór konkursowy obejmuje również powieści graficzne.

Zgłoszenia należy przesyłać online do 25 lutego br. na adres: konkurs@literackapodrozhestii.pl.

Prace konkursowe oceni Kapituła złożona ze znawców literatury dziecięcej oraz przedstawicieli dwóch Fundacji. W skład Kapituły weszli: Piotr Maria Śliwicki – prezes Grupy ERGO Hestia, Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Magdalena Kąkolewska – prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Sekretarzem Nagrody jest Paulina Bandura.

Nominacje do Nagrody zostaną ogłoszone w czerwcu, a tytuł zwycięskiej książki – we wrześniu 2022 r. Zwycięzca lub zwyciężczyni otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł. Mecenasem konkursu i nagrody jest ERGO Hestia. Szczegółowe informacje o konkursie oraz regulamin znajduje się na stronie literackapodrozhestii.pl.


W pierwszej edycji konkursu nagrodzono książkę Lato na Rodos Katarzyny Ryrych (Nasza Księgarnia). To pierwsza pozycja, która ma zapoczątkować współczesny kanon klasycznej literatury dziecięcej.

Konkurs Literacka Podróż Hestii realizowany jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii w ramach współpracy ERGO Hestii i Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Dodatkowe informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie: www.literackapodrozhestii.pl

(info organizatora)

Dodaj komentarz