Targi w Polsce

Norwegia gościem honorowym Targów Książki w Warszawie!

W 2022 r. Targi Książki w Warszawie odbędą się od 26 do 29 maja na Placu Defilad i w Pałacu Kultury i Nauki, a w roli Gościa Honorowego wystąpi Norwegia.
Wystąpienie Norwegii w roli Gościa Honorowego organizowane jest przez NORLA (Norwegian Literature Abroad) w ścisłej współpracy z Ambasadą Królestwa Norwegii w Warszawie.


Jak informują organizatorzy norweskiego wystąpienia, Polska jest ważnym rynkiem, na którym literatura norweska cieszy się dużym zainteresowaniem, zaczynając od kryminałów, przez nordycki noir, aż po książki dla dzieci i bajki. Polska literatura jest również dobrze przyjmowana w Norwegii – zajmuje piąte miejsce jeśli chodzi o tłumaczenia z języków obcych.

Cieszę się, że Norwegia będzie Gościem Honorowym tegorocznych Targów Książki w Warszawie. Dobra literatura może nas poruszyć, sprowokować i sprawi, że zrozumiemy jak wiele mamy ze sobą wspólnego; jest to coś czego potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek, teraz gdy staramy się wyjść z pandemii. Obecność Norwegii na targach przyczyni się do jeszcze szerszego udostępniania literatury norweskiej polskiej publiczności, z korzyścią zarówno dla autorów, jak i czytelników – mówi Anniken Huitfeldt, Minister Spraw Zagranicznych Norwegii.

Bardzo się cieszymy, że możemy być Gościem Honorowym Targów Książki w Warszawie. To świetna okazja by po raz kolejny zaprezentować norweską literaturę i jej autorów na międzynarodowym rynku, tym razem polskim czytelnikom. W ciągu ostatnich pięciu lat, język polski znalazł się w pierwszej dziesiątce języków, w programie grantów na tłumaczenia przyznawanych przez NORLA. Twórczość wielu norweskich autorów jest już dostępna w polskim przekładzie, więc program literacki, który zaprezentujemy, pokaże wszystkie aspekty współczesnej literatury norweskiej – mówi Margit Walsø, dyrektorka NORLA.

Literatura norweska w roli głównej na Targach Książki w Warszawie to wspaniała wiadomość dla wielu czytelników, jest bowiem w Polsce bardzo ceniona i niezwykle popularna dzięki znakomitym autorom, doskonałym tłumaczom i wydawcom. To także docenienie polskiego rynku wydawniczego i Targów w Warszawie, jako najważniejszego wydarzenia tej branży w Polsce – mówi Jacek Oryl, dyrektor Targów Książki w Warszawie.

Ekspozycja Norwegii będzie wyjątkowo duża, znajdziemy ją w Sali Marmurowej i Sali Kisielewskiego, a także na stoisku (200 m2) ulokowanym w namiotowym pawilonie przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki. Spotkania z norweskimi autorkami i autorami odbywać się będą na scenie głównej i mniejszej scenie przed Pałacem. Planowanych jest wiele wydarzeń, także online, zarówno dla czytelników, jak i branży wydawniczej.

Wstęp na Targi Książki w Warszawie będzie bezpłatny dla zwiedzających, a część wydarzeń dostępna będzie za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Wszystkich uczestników targów obowiązywać będą procedury przeciwepidemiczne wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa i/lub wytycznych odpowiednich organów.

Organizatorem Targów Książki w Warszawie jest Fundacja Historia i Kultura.

Dni i godziny otwarcia Targów:
26.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 18:00
27.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00
28.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00
29.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 17:00

Więcej informacji:
www.targiksiazki-warszawa.pl
www.historiaikultura.pl

Dodaj komentarz