Różne Rynek wydawniczy

Walentynki marzeń – wyniki badania

Z okazji Walentynek serwis Prezentmarzeń sprawdził jakie plany mamy na święto zakochanych w 2022 roku. Czy traktujemy je poważnie czy z przymrużeniem oka? Co ma największe znaczenie w celebracji dnia zakochanych? Zrealizowane badanie „Walentynki marzeń według Polaków” pokazało preferencje dotyczące spędzania tego święta, jak również jego postrzeganie i związane z nim pułapki.


Aż 75% Polaków biorący udział w badaniu serwisu Prezentmarzeń deklaruje, że obchodzi Walentynki. Co istotne, 23% respondentów z tej grupy zaznacza, że tylko jak jest w związku, a 3% świętuje niezależnie czy ma aktualnie partnera lub partnerkę. Ponad połowa zapytanych oświadcza, że traktuje to święto poważnie. Według 31% respondentów to dobra okazja, aby pokazać, że zależy na drugiej połowie. Zdaniem 28% poważne potraktowanie tego święta to dowód miłości wobec drugiej połowy.

Największe znaczenie w świętowaniu Walentynek ma wspólnie spędzony czas tego dnia, jak twierdzi aż 46% ankietowanych Polaków. Według 22% to pokazanie miłości jest kluczem do sukcesu w celebracji dnia zakochanych. Zdaniem 19% respondentów najbardziej istotne jest wybranie odpowiedniej atrakcji, która podkreśli wagę tego święta. Z kolei 13% ankietowanych uważa, że najważniejsze jest sprawienie z tej okazji ukochanej osobie niespodzianki.

Aby zorganizować Walentynki marzeń aż 52% spośród ponad 1000 zapytanych Polaków jest gotowych przygotować jakąś oryginalną, szaloną atrakcję.

Jak wynika z naszych obserwacji i rosnącego zainteresowania upominkami w formie przeżyć, Polacy są coraz odważniejsi w organizowaniu walentynkowych niespodzianek. Chętnie zabierają partnera lub partnerkę w ciekawe miejsca czy organizują niezapomniany wieczór. Lot awionetką, masaż dla dwojga czy profesjonalna sesja zdjęciowa dla zakochanych to tylko niektóre z wielu pomysłów na Walentynki, które pozwalają oderwać się od codzienności i spędzić je w romantycznej atmosferze. Święto zakochanych to także dobra okazja, aby wybrać atrakcję, którą można zrealizować razem, wyzwalając pozytywne emocje i niezapomniane wspomnienia – komentuje Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń.

Uczestnicy badania „Walentynki marzeń według Polaków” zostali poproszeni o wskazanie jednej z atrakcji w formie przeżycia, którą najchętniej wybraliby z listy, aby uczcić nadchodzące święto zakochanych. Na liście znalazł się m.in.: lot balonem z lampką szampana, weekend w SPA dla dwojga, lok widokowy samolotem, degustacja win dla dwojga, przejażdżka luksusowym samochodem, skok na bungee dla dwojga czy pokaz kulinarny. Największą liczbę odpowiedzi w rankingu atrakcji na Walentynki uzyskał weekend w SPA dla dwojga, który wybrało 29% zapytanych Polaków oraz degustacja win dla dwojga, którą wskazało 22% respondentów.

Święto zakochanych nie tylko wzbudza radość, ale także obawy. Wybierając atrakcję na Walentynki najbardziej obawiamy się czy trafimy w gust ukochanej osoby – jak zdradza 37% respondentów badania. Według 26% zapytanych obawiamy się rozczarowanie na twarzy naszej połówki. Zdaniem 22% ankietowanych martwimy się czy atrakcja jest wystarczająco oryginalna, a zdaniem 15% czy będzie wystarczająco symbolizować miłość.

Jest też kilka rzeczy zdaniem respondentów, które mogą popsuć Walentynki i których pod żadnym pretekstem nie wolno robić w dniu zakochanych. Popsuć święto zakochanych w opinii 32% zapytanych Polaków może negatywne nastawienie na siłę oraz jak twierdzi 29% ankietowanych brak dobrego humoru, dystansu i radości. Ryzykowny jest także brak wyznania uczucia w dniu zakochanych, jak zauważa 21% respondentów oraz oczywiście kłótnia, którą wymienia 18% uczestników badania. W Walentynki nie wolno przede wszystkim dąsać się, jak podkreśla 36% zapytanych oraz udawać, że święta zakochanych nie ma, jak twierdzi 23% respondentów.

Według badania „Walentynki marzeń według Polaków” lepsze niespodzianki z okazji dnia zakochanych przygotowują kobiety. Tak twierdzi 38% wszystkich respondentów argumentując, że kobiety traktują to święto poważnie. Zdaniem 27% ankietowanych to mężczyźni organizują lepsze niespodzianki na Walentynki, bo wiedzą, że powinny się wykazać tego dnia. W opinii 22% respondentów płeć w tej kwestii nie ma znaczenia, gdyż liczy się czy jesteśmy obecnie zakochani czy nie.

Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń, zdaniem 59% zapytanych Polaków święto zakochanych zdecydowanie bardziej lubią kobiety.


Badanie sondażowe „Walentynki marzeń według Polaków” zrealizował w formie ankiety online serwis Prezentmarzeń w styczniu 2022 na próbie 1317 respondentów.

(info prezentmarzeń)

Dodaj komentarz