Rynek wydawniczy

Bestsellery empiku 2021 przyznane

Bestsellery Empiku to jedne z ważniejszych nagród kulturalnych w Polsce, przyznawane autorom książek, muzyki i filmów od ponad dwudziestu lat. Wśród kandydatów do nagrody znajdują się tytuły najlepiej sprzedające się w minionych 12 miesiącach. Tegorocznych zwycięzców plebiscytu poznaliśmy podczas gali finałowej Bestsellerów Empiku, która odbyła się 15 lutego br.


A oto zwycięzcy w kategorii Książki:

Literatura piękna

Joanna Mokosa-Rykalska, nazywana często „Bareją w spódnicy”, debiutantka na rynku książkowym pokonała w wyścigu po statuetkę w literaturze pięknej powieściowych gigantów, m.in. Kena Folleta i Heather Morris. Jej poczucie humoru wygrało chyba jednak przede wszystkim ze sztucznie pompowaną powagą naszego życia publicznego.

Literatura popularna

B.A.Paris to kolejna pisarka, która w rywalizacji po tytuł najbardziej poczytnej pokonała tytanów literatury: Kinga, Sparksa i Mroza. Ale to też twarda „zawodniczka”: książki Paris były czterokrotnie nominowane do tytułu Bestsellera Empiku! 15 lutego statuetka powędrowała do jej rąk za Terapeutkę – zaprojektowaną z chirurgiczną precyzją opowieść o obsesji, kłamstwach i rosnącej paranoi.

Rozwój osobisty

Bestseller Empiku 2021 w tej kategorii przypadł publikacji, która łączy profesję i pasję autorki – wiedzę psychologiczną z poetycką lekkością oraz umiejętnością budowania metafor i porównań przemawiających do wyobraźni czytelniczek. Wygrała Czuła przewodniczka Natalii de Barbaro – jedna z czterech nominowanych książek z dziedziny rozwoju osobistego napisanych przez kobiety dla kobiet.

Literatura polska dla dzieci

Zbiór opowiadań, opowieści biograficzne, kryminał, powieść obyczajowa i fantasy – nominacje w tej kategorii to niezły przegląd gatunkowy. Nie po raz pierwszy czytelnicy przyznali Bestsellera Empiku fabule ze świata „Magicznego drzewa” Andrzeja Maleszki. Stwór to świetnie skonstruowana opowieść, w której bohaterowie mogą liczyć na swoich przyjaciół, ich wsparcie i pomysłowość, a więc i młodym czytelnikom łatwo się z nimi zaprzyjaźnić.

Audiobook

Odbiorcy pokochali format seriali audio i kolejny rok z rzędu najchętniej słuchali produkcję Empik Go – tym razem dźwiękową adaptację powieści Wojciecha Chmielarza Wilkołak. Tajemnica, akcja mrożąca krew w żyłach, świetna obsada i realizacja – to nie mogło zakończyć się inaczej, choć konkurencja w kategorii „audiobook” była jak zwykle bardzo ostra.

Podcast

Od początku swojej historii nagrody Empiku wskazywały trendy w kulturze. Dlatego nie mogło zabraknąć w tym roku cieszących się coraz większym zainteresowaniem podcastów. Wśród nominacji przeważały serie opowieści typu true crime, a statuetkę Bestsellera Empiku 2021 zdobyło „Kryminatorium”, w którym Marcin Myszka relacjonuje przerażające zbrodnie XXI wieku.


Odkrycia empiku – literatura

Dorastanie, koniec świata, życie z zespołem Aspergera, umieranie w cierpieniu i chorobie, cena alkoholizmu, jaką ponosi potomek osoby uzależnionej – w gronie książek nominowanych do Odkrycia Empiku 2021 nie ma historii błahych. Ale to nie waga tematu zdecydowała o wyborze zwycięzcy w tej kategorii, lecz sposób opowiadania o trudnym zjawisku. W przypadku Mireczka Aleksandry Zbroi jurorzy docenili między innymi „znalezienie nowego stylu i obudzenie nowych emocji w, zdawałoby się, wyeksploatowanym już dość mocno temacie” oraz „bardzo odważne wzięcie się za bary z własną biografią”.

(info wg Empik)

Dodaj komentarz