Odeszli od nas

Nie żyje Bogdan Klukowski

Z ogromnym smutkiem informujemy, że 14 lutego 2022 roku zmarł nasz kolega, człowiek książki Bogdan Klukowski. Miał 83 lata.

Pogrzeb Bogdana Klukowskiego w poniedziałek 21 lutego o godz. 10 w kościele  pw. NMP Matki Miłosierdzia przy ul. św. Bonifacego 9 (Stegny) – następnie na cmentarzu w Pyrach.  

Bogdan Klukowski urodził się 14 III 1939 w  Milewie (pow. Mińsk Mazowiecki), jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, studiował też  socjologię i pedagogikę. Główny nurt działalności zawodowej i społecznej Bogdana Klukowskiego związany był z książką; pracował w Instytucie Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, recenzował książki, pisał artykuły, poruszając głównie problemy związane z książką i literaturą. Był kierownikiem działu prozy w redakcji miesięcznika „Nowe Książki”, redaktorem naczelny dwutygodnika „Świat Książki”, redagował „Zeszyty Regionalne” Mazowieckiego Towarzystwa Kultury, był także redaktorem kilku publikacji książkowych. Sprawował szereg stanowisk kierowniczych w organizacjach społecznych i państwowych: kierownik wydziału kultury i oświaty w branżowych związkach zawodowych, dyrektor biura zarządu w Związku Literatów Polskich, dyrektor biura zarządu w Stowarzyszeniu Księgarzy Polskich, dyrektor Departamentu Książki i Czytelnictwa w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Był scenarzystą i realizatorem narodowych ekspozycji na targach książki we Frankfurcie, Lipsku i Moskwie w latach 1982-1998. Od lat 90. koncentrował się w dużej mierze na sprawach marketingu, reklamy i sprzedaży książek: na stanowiskach kierowniczych pracował w Wydawnictwach Przemysłowych WEMA, w EuroPress Polska, Oficynie Wydawniczej „Rytm”, EuroPress Polska, w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych. Swą wiedzą dzielił się z młodzieżą na kursach organizowanych przez Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, na Podyplomowym Studium Polityki Wydawniczej i Księgarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorem małej monografii Wiesława Myśliwskiego (Agencja Autorska, 1988) oraz twórcą antologii wspomnień Polaków z okresu pobytu na zesłaniu w Związku Radzieckim podczas drugiej wojny światowej My, deportowani (Alfa, 1989)
Odznaczenia:  Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Warszawy”, Złotą Odznaka Honorowa Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, którego był członkiem honorowym.

Był człowiekiem niezwykle pogodnym, pełnym ciepła, koleżeńskim. Będzie nam Go brakowało.


Dodaj komentarz