Wrocławski Dom Literatury

Oblicza katastrofy. Transformacja energetyczna. Kogo słuchać

W marcu rusza tegoroczna odsłona cyklu „Oblicza katastrofy”, w ramach którego Wrocławski Dom Literatury organizuje spotkania wokół najbardziej palących problemów związanych z katastrofą ekologiczną. Tematem najbliższej dyskusji będzie transformacja energetyczna.


Punktem wyjścia do dyskusji podczas „Oblicz katastrofy” zawsze są książki. Nie inaczej będzie 2 marca o 19.00 w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury, kiedy to Robert Tomaszewski, Jakub Wiech i Barbara Oksińska będą rozmawiać o Nowej wojnie klimatycznej Michaela E. Manna, która w Polsce ukazała się z końcem 2021 roku nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego. Mann jest klimatologiem, jednym z autorów znanego wykresu dotyczącego rekonstrukcji temperatury na powierzchni Ziemi. Tym razem przygląda się temu, jak prowadzona i wielokrotnie manipulowana jest debata wokół katastrofy klimatycznej. Autor demaskuje niewygodną prawdę: koncerny paliw kopalnych, prowadząc kampanię dezinformacyjną, obarczyły nas wszystkich odpowiedzialnością za ratowanie Ziemi. Zobowiązują zwykłych ludzi do ekologicznych zachowań, a same nadal prowadzą szkodliwe dla środowiska interesy, zarabiając miliardy. Mann nie poprzestaje na tej diagnozie, lecz pokazuje, jak wybrnąć z zaistniałej sytuacji. Kreśli klarowny plan działania, identyfikując poszczególne zagrożenia: trucicieli przemysłowych, powiązanych z nimi finansowo polityków, fasadowe organizacje, a także celebrytów, którzy włączyli się w kampanię dezinformacyjną.

W debacie inspirowanej publikacją Manna wezmą udział wspomniani wcześniej goście, którzy nie tylko zawodowo zajmują się tematem klimatu, energii i jej produkcji, ale też znają od podszewki media. Oto ich sylwetki:
Robert Tomaszewski – pracownik Polityki Insight, gdzie odpowiada za sektor energetyczny i paliwowy, jest głównym autorem serwisu PI Energy. Ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim i podyplomowe studia z funkcjonowania rynku energii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Stypendysta Northeastern Illinois University w Chicago oraz Radboud University Nijmegen. Prowadzi podcast „PI Klimat i energia”.

Jakub Wiech – absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz, komentator. Ukończył Szkołę Prawa Amerykańskiego organizowaną przez Uniwersytet Florydy. Zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24.com. Autor m.in. książek Energiewende. Nowe niemieckie imperium czy Globalne ocieplenie. Podręcznik dla Zielonej Prawicy.

Barbara Oksińska – absolwentka administracji na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz podyplomowych studiów systemu finansowego i polityki monetarnej organizowanych przez INE PAN i NBP. Przez lata związana z „Rzeczpospolitą” i „Parkietem”, obecnie pracuje w Business Insider Polska. W pracy dziennikarskiej zajmuje się tematami przemysłu, biznesu i energii, zwłaszcza skupia się na zagadnieniach zielonej transformacji.

W spotkaniu 2 marca o 19.00 w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2) można wziąć udział na żywo. Z uwagi na obostrzenia pandemiczne obowiązuje jednak limit miejsc na widowni.

Wstęp wolny. Można wcześniej zarezerwować miejsce pisząc na maila: sekretariat@literatura.wroclaw.pl. W temacie wpisujemy „Oblicza katastrofy”.

Rozmowa będzie transmitowana także online. Obejrzymy ją na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu Proza i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.


O projekcie „Oblicza katastrofy”:
Cykl spotkań i dyskusji wokół najbardziej palących problemów związanych z katastrofą ekologiczną, w których punktem wyjścia do dyskusji zawsze są książki. Celem projektu jest poszerzanie wiedzy dotyczącej zmian klimatycznych i wpływu człowieka na środowisko, podnoszenie świadomości ekologicznej oraz podjęcie dyskusji na temat działań w zakresie ochrony środowiska i klimatu. Zaproszeni pisarze, publicyści, socjolodzy, aktywiści, eksperci i obserwatorzy zmian w obszarze środowiska rozmawiają m.in. na temat wyczerpujących się zasobów wody pitnej i konfliktów o wodę, kryzysu migracyjnego, zawłaszczania ziemi, energii i surowców, nadprodukcji, kryzysu żywnościowego i nadmiernej konsumpcji czy wykluczenia społecznego i komunikacyjnego. Organizatorem spotkań jest Wrocławski Dom Literatury.
Dotychczasowe spotkania z cyklu „Oblicza katastrofy”.

(info WDL)

Dodaj komentarz