Konkursy Różne

Iwona Chmielewska nominowana do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena!

IBBY ogłosiła krótką listę nominowanych do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena, tzw. Małego Nobla. W gronie finalistów Iwona Chmielewska.

Nominowani autorzy:

 • Marie-Aude Murail z Francji,
 • Maria Cristina Ramos z Argentyny,
 • Fatima Sharafeddine z Libanu,
 • Peter Svetina ze Słowenii,
 • Annika Thor ze Szwecji
 • Margaret Wild z Australii.

Nominowani ilustratorzy:

 • Beatrice Alemagna z Włoch,
 • Ryoji Arai z Japonii,
 • Iwona Chmielewska z Polski,
 • Gusti z Argentyny,
 • Suzy Lee z Republiki Korei
 • Sydney Smith z Kanady.

Przypominamy: Iwona Chmielewska po raz pierwszy została nominowana do nagrody w 2018 i 2020 roku. Jest drugim polskim twórcą, który trafił na krótką listę nominacji. Do tej pory udało się to tylko Zbigniewowi Rychlickiemu, który „Małego Nobla” otrzymał w 1982 roku.

Iwona Chmielewska jest jedną z najlepszych współczesnych ilustratorek w Polsce. Jej książki wydawane są m.in. w Korei Południowej, Chinach, Japonii, na Tajwanie, w Meksyku i w Niemczech. Ur. 5 II 1960 w Pabianicach, ukończyła grafikę warsztatową (dyplom z technik metalowych – mezzotinta) w roku 1984 na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest podwójną laureatką Bologna Ragazzi Award – za autorską książkę obrazkową Oczy oraz za Maum. Dom duszy z tekstem Heekyoung Kim. Pamiętnik Blumki – autorska książka obrazkowa Chmielewskiej, przybliżająca w sposób atrakcyjny i poruszający postać Janusza Korczaka i jego metody pedagogiczne, została książką miesiąca ,,Magazynu Literackiego” i otrzymała główną nagrodę w Konkursie Polskiej Sekcji IBBY jako Książka Roku 2011. Za granicą otrzymała nominację do nagrody Der Deutsche Jugendliteraturpreis (ogłoszona na Lipskich Targach 2012), a także została książką miesiąca w kilku pismach opiniotwórczych zarówno w Niemczech jak i Austrii . W Korei znalazła się wśród stu najlepszych książek w CJ Picturebook Festival 2011. Umieszczona też została na liście Białych Kruków 2012 Internationale Jugendbibliotheke w Monachium. W Polsce współpracuje z wieloma wydawnictwami (m.in. Wytwórnia, Media Rodzina, Warstwy, Format, Entliczek, Wolno). W 2011 roku otrzymała tytuł Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY za Pamiętnik Blumki. Książka Niebieska laseczka. Niebieska skrzyneczka otrzymała nagrodę meksykańskiego Ministerstwa Edukacji i została wprowadzona do szkół w Meksyku jako lektura. W 2012 w Poznaniu sukcesem Iwony Chmielewskiej stała się wystawa jej ilustracji oraz książek, towarzysząca XI PST ,,Książka dla Dzieci i Młodzieży”. Artystka uhonorowana też została Statuetką ,,Pegazika”.

Obszerną sylwetkę Iwony Chmielewskiej przedstawiliśmy w naszym magazynie “Wydawca” w 2012 roku. Obecnie przygotowywane jest jej uzupełnienie.

Nagroda im. Hansa Christiana Andersena przyznana zostanie po raz 66. w kategorii literackiej, a 56. w kategorii graficznej. Na nagrodę składają się złoty medal i dyplom wręczane na uroczystej ceremonii podczas Kongresu IBBY (International Board on Books for Young People). Z okazji przyznania nagrody ukazuje się specjalny numer czasopisma „Bookbird”, w którym zamieszczane są nazwiska i biogramy nominowanych, a także sprawozdanie z obrad jury.

(info wg IBBY, fot. ap)

Dodaj komentarz