Różne Rynek wydawniczy

Wyd. Dwie Siostry apeluje do księgarskiej społeczności międzynarodowej o wspieranie akcji Fundacji Powszechnego Czytania

Jadwiga Jędryas z Wydawnictwa Dwie Siostry apeluje do międzynarodowej społeczności księgarsko o wsparcie zakupu książek dla dzieci z Ukrainy, które Fundacja Powszechnego Czytania przekaże dzieciom uchodźców. Apel zamieścił np. portal BuchMarkt.de.

„Drodzy przyjaciele z branży księgarskiej,

wszyscy jesteśmy przerażeni wybuchem wojny na Ukrainie. Nasze życie jako wydawcy, ale także jako obywatela kraju sąsiadującego z napadniętą Ukrainą, zostało dość mocno zachwiane. W Polsce jest już prawie 500 tys. uchodźców wojennych.

W miniony piątek Fundacja Powszechnego Czytania, której celem jest dawanie dzieciom szansy poprzez czytanie, a którego członkiem-założycielem jest wydawnictwo Dwie Siostry – rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na zakup książek od ukraińskich wydawców, aby je przewieźć do Polski i rozdać dzieciom ukraińskim i ich rodzinom w Polsce.

Idea, która nam prześwieca, to pomoc zarówno branży wydawniczej na Ukrainie, jak i dzieciom. Wkrótce będziemy mieć w Polsce ponad 100 tysięcy ukraińskich dzieci.

Dlatego proszę o pomoc i wsparcie.

Jak dotąd mamy darmowe magazynowanie, darmową dystrybucję i prawdopodobnie także darmowy transport. Zbieramy więc tylko datki na zakup książek i nie chcemy kupować ich od ukraińskich wydawców ze zniżką – chodzi o to, żeby im też pomóc finansowo.

Część ze zbiórką pieniędzy jest trudna – niewiele osób rozumie, jak ważna jest dla tych dzieci chwila spokojnego dzielenia się książkami z matką (bez ojców w pobliżu…), jak ważna jest dla stabilności emocjonalnej tych dzieci, ale także jak fundamentalne znaczenie ma przetrwanie ukraińskiego przemysłu księgarskiego dla przyszłości ukraińskiej demokracji. Aby każde dziecko dostało egzemplarz, potrzebujemy około 270 000 euro na książki (+/- 3 euro za egzemplarz).

Pomyśleliśmy więc, że może społeczność międzynarodowa chciałaby pomóc branży wydawniczej. Jeśli wymagane są poświadczenia, możemy je przygotować i wysłać.

Na naszej stronie www.fpc.org.pl na razie tylko w języku polskim) możesz zobaczyć kim jesteśmy i co robimy.

Swoją wpłatę możesz przelać na nasze konto PayPal: https://paypal.me/FPCzytania?country.x=PL&locale.x=pl_PL

Dziękuję za Waszą hojność!


Jadwiga Jędryas
Wydawnictwo Dwie Siostry

Dodaj komentarz