Konkursy Różne

“Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” – wkrótce upływa termin zgłaszania prac

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk przypominają, że trwa nabór prac na drugą edycję konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży “Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”. Na zgłoszenia zostały już tylko dwa tygodnie – termin nadsyłania prac upływa 23 marca 2022 roku.


W konkursie organizowanym przez Wrocławski Dom Literatury i Fundację Olgi Tokarczuk mogą wziąć udział uczennice i uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Autorki i autorzy najlepszych tekstów otrzymają unikatowe czytniki Wrocławia Miasta Literatury UNESCO i książki z osobistą dedykacją Noblistki.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu jest klimat oraz zmiany, wyzwania i zagrożenia z nim związane. Właśnie te zagadnienia powinny odbijać się w treści dowolnej krótkiej formy literackiej stworzonej przez młodych pisarzy. Zapraszamy do nadsyłania bajek, opowiadań, fragmentów powieści, esejów czy reportaży – nie stawiamy żadnych ograniczeń gatunkowych, ważne jednak, by tekst nie przekraczał objętości 6000 znaków ze spacjami. Inspiracją dla uczestników konkursu będzie także cytat z książki Olgi Tokarczuk „Czuły narrator” (Wydawnictwo Literackie):

„Świat jest mały — bardzo się skurczył w ciągu poprzedniego wieku. Wydeptaliśmy w nim wiele ścieżek, zawłaszczyliśmy jego lasy i rzeki, przeskoczyliśmy oceany.”

Termin nadsyłania prac upływa 23 marca 2022 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi 23 kwietnia w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO.

Prace uczniów i uczennic szkół podstawowych oceni jury w składzie: Agnieszka Urbańska (dr nauk humanistycznych, autorka książek dla dzieci), Magdalena Zarębska (autorka książek dla najmłodszych, scenarzystka spektakli teatralnych dla dzieci), Marcin Pałasz (pisarz), Anna Wysocka-Boberska (bibliotekarka, filozofka, absolwentka filologii rosyjskiej), Anna Lemke-Sławińska (nauczycielka języka polskiego, autorka bloga edukacyjnego “bez.interpunkcji”).

Najlepsze prace uczestników ze szkół ponadpodstawowych wyłonią natomiast: Jacek Bierut (poeta, prozaik, krytyk literacki), Dawid Szkoła (dr filologii polskiej, wykładowca akademicki, pisarz), Marta Mizuro (polonistka, redaktorka, dziennikarka), Olga Zaród (nauczycielka języka polskiego).

Na laureatów i laureatki czekają wyjątkowe czytniki Wrocławia Miasta Literatury UNESCO i książki z osobistą dedykacją noblistki Olgi Tokarczuk.

„Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” to przedsięwzięcie zainspirowane przez Fundację Olgi Tokarczuk  i organizowane wspólnie z Wrocławskim Domem Literatury. Jego celem jest upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a także zachęcanie do rozwijania kreatywności i wyobraźni poprzez własną twórczość. Pierwsza edycja konkursu, zorganizowana na przełomie 2020/21, cieszyła się dużym zainteresowaniem – w obu kategoriach wiekowych nadesłano ponad 400 prac.

Autorką plakatów konkursowych jest Joanna Gniady.

Szczegółowe informacje o konkursie, regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: www.literatura.wroclaw.pl

(info WDL)

Dodaj komentarz