Konkursy

9. Konkurs im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki 2022

Biblioteka Kraków zaprasza poetów, którzy marzą o debiucie książkowym do udziału w 9. już edycji konkursu na najlepszy zestaw wierszy 2022 roku. Nagrodami w konkursie są: wydanie wybranego przez jury tomu poetyckiego, spotkanie autorskie oraz promocja książki podczas tegorocznej NOCY POEZJI. Zgłoszenia należy przesyłać do 30 kwietnia 2022 r.


Ideą konkursu jest promocja debiutów poetyckich, poprzez wsparcie autorów u progu ich kariery zawodowej. Od 2021 roku organizatorem jest Biblioteka Kraków, natomiast konkurs zainicjował w 2014 roku Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Patronką konkursu (od II edycji, 2015 r.) została Anna Świrszczyńska (1909-1984). Wybitna poetka, autorka m. in. słynnego tomu „Jestem baba” (1972), która dokonała swoistej rewolucji w polskiej poezji, zarówno pod względem języka, jak i treści. Czesław Miłosz, w poświęconej poetce książce „Jakiegoż to gościa mieliśmy” napisał, że Anna Świrszczyńska pod wieloma względami „wyprzedziła swój czas”. Jako córka malarza swobodnie poruszała się „wśród znaków całego kulturalnego dziedzictwa”. O sprawach codziennego życia, pisała tak „jak żadna poetka polska się nie odważyła”. Już jej wczesne wiersze były „stylizowane, intertekstowe, jak się dziś mówi, naśladują, udają parodiują, igrają, czyli stosują sposoby, które stały się modne dopiero przy końcu stulecia”*. Wiersze Anny Świrszczyńskiej przetrwały próbę czasu.


Dodatkowe informacje pod numerem tel. 12 61 89 122 w godzinach od 8.00 do 15.00 (od poniedziałku do piątku).

Regulamin Konkursu na stronie Biblioteki.


(źródło Biblioteka Kraków)

Dodaj komentarz