Najlepsze książki/plebiscyty

Organizatorzy 29. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego podali liczbę zgłoszonych książek

Nico mniej niż rok temu, bo 72 książki dla dzieci, zgłoszono do 29. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego – podali organizatorzy z biblioteki miejskiej w Oświęcimiu.

Jurorzy zaczęli już czytać zgłoszone książki. We wrześniu spotkają się i wówczas wytypują dziesięć tytułów nominowanych do głównego lauru. Zwycięzcę poznamy 7 października podczas uroczystej gali. Otrzyma on statuetkę Koziołka Matołka. Najlepszą książkę wybiorą także czytelnicy – poinformowała PAP Monika Sobota z oświęcimskiej biblioteki zwanej Galerią Książki.

Tegoroczna edycja konkursu przebiega pod hasłem „Przygody z książką” i jest to zaproszenie w podróż do literackiego świata Koziołka Matołka, zarówno tego z ksiąg Makuszyńskiego, ale i tego, który nagradza najlepsze polskie współczesne książki dla dzieci, spełniające kryteria oceny pod względem literackości, przesłania oraz zgodności z wizją twórczości patrona” – powiedziała.

W ub.r. na konkurs napłynęło 98 tytułów. Laureatem została książka Śrubek i tajemnice Maszynerii Jana Bliźniaka.


Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego została ustanowiona w 1994 roku (za książkę wydaną w 1993) przez Fundację “Książka dla Dziecka” i redakcję czasopisma o książce dla dziecka “Guliwer” w hołdzie dla znakomitego polskiego pisarza dla dzieci i młodzieży, którego książki cechuje humor i silna wiara w prymat dobra.

Jest przyznawana co rok żyjącemu polskiemu autorowi za wyróżniającą się podobnymi cechami książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym kolejną edycję nagrody. Od 2004 roku rolę organizatora nagrody przejęła Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. Patronat medialny sprawuje redakcja “Guliwera”.

Dodaj komentarz