Konkursy Konkursy zagraniczne

Polska okładka z nagrodą „Jacket off!”

Nagrodę „Jacket off!” za najlepszą okładkę przyznają targi Bologna Book Plus, nowa branżowa impreza odbywająca się równolegle do Międzynarodowych Targów Książki Dziecięcej w Bolonii.  Bologna Book Plus stanowi uzupełnienie “targów dziecięcych”, skierowana jest do dorosłego odbiorcy. Zainaugurowano ją w roku 2021, tej wiosny po raz pierwszy odbywa się ona stacjonarnie.

Jednym z elementów targów jest międzynarodowa wystawa, na której prezentowane są najpiękniejsze okładki książek dla dorosłych. Organizatorzy zwracają tym samym uwagę uczestników na jakość oraz wygląd wydawanych w Europie pozycji. W Bolonii można zobaczyć trzy projekty z Polski: Kierunek zwiedzania Marcina Wichy (projekt Przemka Dębowskiego), Jadłonomię po polsku Marty Dymek (projekt typograficzny Olka Modzelewskiego, projekt okładki Oli Niepsuj) oraz Raster Lichtensteina Agnieszki Wolny-Hamkało (projekt Joanny Jopkiewicz).

Decyzją organizatorów konkursu książką z najpiękniejszą okładką została wydaną przez Warstwy pozycję Raster Lichtensteina. Projekt Joanny Jopkiewicz uhonorowano pierwszą w historii międzynarodową nagrodą „Jacket off!”.


Joanna Jopkiewicz w 2008 roku ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych im Eugeniusza Gepperta we Wroaławiu. . Dyplom zrealizowała pod kierunkiem prof. Eugeniusza Smolińskiego w Pracowni Projektowania Graficznego na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów. Obecnie pracuje na tej uczelni. Jest specjalistką w zakresie projektowania publikacji, współzałożycielką Grupy Projektor – duetu projektowego działającego w obszarach publikacji wydawniczej, identyfikacji wizualnej i web designu. Zrzeszona w Stowarzyszeniu Twórców Grafiki Użytkowej. (fot. Instytut Książki z oficjalnego profilu na Facebooku). Jest laureatką wielu nagród, w tym Nagrody głównej w 59. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Najpiękniejsze Książki Roku 2018 w kategorii VIII Katalogi, Wydawnictwa Bibliofilskie i inne za projekt graficzny, koncepcje i skład katalogu Rewolucja w sypialni. Łóżka w XIX wieku (wyd. Muzeum Narodowe we Wrocławiu).

Dodaj komentarz