Promocje książek Różne

“Milcząca zgoda – czego Rosjanie nie chcą pamiętać” – spotkanie z Sergiejem Lebiedewem

W tym roku 13 kwietnia wspominamy Ofiary Zbrodni Katyńskiej w cieniu doniesień o kolejnych zbrodniach wojennych dokonywanych przez rosyjską armię na terytorium Ukrainy. Giną żołnierze i cywile, niszczone są budynki mieszkalne, instytucje edukacyjne, a także miejsca pamięci poświęcone ofiarom sowieckiego totalitaryzmu.
W obliczu tych wydarzeń Centrum Pojednania Polsko-Rosyjskiego zaprasza do rozmowy z rosyjskim pisarzem Siergiejem Liebiedewem o konsekwencjach życia w niepamięci, o braku rozliczeń zbrodniarzy sowieckich, o nienazywaniu ofiar z imienia i nazwiska. Kiedy Rosjanie przeszli tę symboliczną granicę zapomnienia, za którą dzisiejsze zbrodnie reżimu Putina stają się możliwe?

Rozmowę poprowadzi Katarzyna Syska.

Spotkanie będzie poprzedzone prezentacją krótkiego filmu dokumentalnego autorstwa DogFilm Studio Filmowe z cmentarza w Charkowie, który został zniszczony w trakcie wojny wywołanej przez Federację Rosyjską na terytorium Ukrainy.

Pretekstem do spotkania jest premiera portalu www.katynpromemoria.pl w nowej odsłonie, gdzie poza Katyniem pojawią się rozdziały poświęcone memoriałom katyńskim w Bykowni, Charkowie i Miednoje, a także w Kuropatach, gdzie prawdopodobnie spoczywają Ofiary Zbrodni Katyńskiej. Portal powstał we współpracy z Superskrypt.


Data: 19 kwietnia 2022 (wtorek) godz. 18:00
Miejsce: Kinoteka, Pałac Kultury i Nauki, sala nr 3
Języki spotkania: PL, RU
Transmisja: FB, YT


Sergiej Lebiediew – urodzony w Moskwie dziennikarz, poeta, prozaik. Autor „Granicy zapomnienia” uznanej przez „The Wall Street Journal” za jedną z dziesięciu najlepszych powieści 2016 roku. Jego powieści, „Rok komety”, „Ludzie sierpnia” i „Dzieci Kronosa” to spojrzenie przez pryzmat rodzinnych historii na ukrytą przeszłość Rosji. Laureat nagrody czytelników Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” za powieść „Dzieci Kronosa”. Mieszka w Niemczech.

Katarzyna Syska – doktor nauk humanistycznych, literaturoznawczyni, tłumaczka, absolwentka kultury Rosji i narodów sąsiednich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykładowczyni w Katedrze Antropologii i Komparatystyki Kulturowo-Literackiej Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ.

(info CPPR)

Dodaj komentarz