Rynek wydawniczy

Instytut Książki na Festival du Livre de Paris

W tym roku impreza znana wcześniej jako Salon du Livre de Paris odbędzie się po raz pierwszy w nowej formule. To już nie jako typowe targi książki, otwarte także na stoiska wystawców z zagranicy, lecz Festival du Livre de Paris – kiermasz francuskojęzycznych wydawców i towarzyszący mu polifoniczny festiwal literatury, współtworzony przez szereg autonomicznych instytucji partnerskich. Targi odbywać się będą w Grand Palais Ephémère oraz „poza murami”, czyli w wielu innych punktach Paryża. Instytut Książki wraz z Instytutem Polskim w Paryżu przygotował na rozpoczynające się w piątek paryskie święto książki szereg spotkań z polskimi pisarzami.


Polski program na festiwalu otworzy 22 kwietnia 2022 r. o godz. 18:00 w Ambasadzie RP spotkanie z Rafałem Kosikiem, autorem książek science-fiction i znawcą twórczości Stanisława Lema, i Pierre’em Gevartem, redaktorem naczelnym „Galaxie”, połączone z otwarciem wystawy prezentującej ilustracje Daniela Mroza do książek Stanisława Lema.

W sobotę 23 kwietnia o godz. 17:00 w Café Le Piquet (48 avenue de la Motte Picquet, 75015 Paryż) odbędzie się na spotkanie autorskie z Martyną Bundą, autorką książki „Les Cœurs endurcis” (Editions Noir sur Blanc, tytuł oryg. „Nieczułość”), z udziałem tłumaczki Caroline Raszki-Dewez.

W niedzielę 24 kwietnia o godzinie 11:30  we współpracy z Instytutem Rumuńskim w Paryżu organizujemy debatę poświęconą roli kobiecych autorek we współczesnej literaturze, z udziałem Martyny Bundy i Barbary Klickiej oraz pisarek z Rumunii: Floriny Ilis i Aliny Nelegi (Grand Palais Ephémère, stoisko Rumunii).

Tego samego dnia o godz. 17:00 w Café Le Piquet odbędzie się z kolei spotkanie z Barbarą Klicką wokół jej książki „Sanatorium” (Editions Intervalles), z udziałem tłumaczki Nathalie Le Marchand.

W festiwalowy weekend zaplanowaliśmy także podpisywanie książek przez obie autorki na stoiskach ich francuskich wydawców w Grand Palais Ephémère.

Impreza zakończy się w niedzielę.

(źródło Instytut Książki)

Dodaj komentarz