Organizacje branżowe Rynek wydawniczy

Polska Izba Książki w Białymstoku – relacja z konferencji z okazji ŚDKiPA 2022

Komunikat PIK

Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, to co roku okazja do rozważań na temat rynku książki w Polsce. W ostatnich latach organizowaliśmy konferencje prasowe i spotkania z okazji święta, na których zajmowaliśmy się czytaniem w sposób interdyscyplinarny, przedstawiając w tym zakresie osiągnięcia takich nauk jak neurobiologia i nauki społeczne, zajmowaliśmy się prawem autorskim oraz cyfryzacją, która w coraz większym stopniu zmienia naszą gospodarkę.

Po prawie dwuletnim okresie pandemii ponownie spotykaliśmy się na stacjonarnym spotkaniu. Tym razem w Białymstoku na konferencji prasowej pt.: Czy księgarnie są ważne. Podczas konferencji zaprezentowaliśmy m.in. wyniki najnowszego badania Polskiej Izby Książki i portalu czytelniczego Lubimy Czytać. To największa w internecie ankieta poświęcona preferencjom czytelniczym miłośników książek.

Skrócona wersja prezentacji z wynikami badań zaprezentowanych w Białymstoku dostępna jest: Tutaj

Zapraszamy na poszerzoną prezentację w/w wyników, która odbędzie się już niebawem, podczas Warszawskich Targów Książki, w czwartek, godz. 15.00-16.55 – sala Kisielewskiego, PKiN.

Wyniki badania stały się pretekstem do dyskusji na temat sytuacji aktualnej i przyszłości księgarstwa niesieciowego w naszym kraju. W panelu dyskusyjnym poświęconym sytuacji niesieciowego księgarstwa w Polsce, która toczyła się w trakcie konferencji, wzięli udział prezeska PIK Sonia Draga, Andrzej Kalinowski, prezes Fundacji Sąsiedzi, prof. Jolanta Sztachelska z Uniwersytetu w Białymstoku oraz w roli prowadzącego wiceprezes PIK Grzegorz Majerowicz, a jako gość specjalny wiceprezydent Rafał Rudnicki. Spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem prezydenta miasta Białystok, Tadeusza Truskolaskiego.

Konferencja odbyła się w czasie IX Targów Książki w Białymstoku i Festiwalu literackiego „Na pograniczu kultur”. To wielkie święto książki, które Polska Izba Książki z największą przyjemnością i zaangażowaniem wspiera i promuje.

Na zakończenie spotkania wyświetlony został film, który zrealizowała w latach 2021/22 Polska Izba Książki, w ramach autorskiego projektu “Księgarnie są ważne”. Film ilustruje rolę małych księgarń w kulturze i ekonomii miast i samorządów. O niesieciowym księgarstwie mówią prezydenci miast: Aleksandra Dulkiewicz, Konrad Fijołek, Jacek Jaśkowiak, Wojciech Szczurek, Tadeusz Truskolaski, Rafał Trzaskowski, Hanna Zdanowska i Krzysztof Żuk. Zapraszamy do oglądania!

(info PIK)

Dodaj komentarz