Rynek wydawniczy

W Dzień Ziemi Provident Polska i Fundacja Zaczytani.org ogłaszają wspólnie napisanie eko-bajki

Michał Jakub Stępień, Agnieszka Krajnik, Katarzyna Pakosińska, Karolina Łuczak, Daria Trapszo, Bogusław Janiszewski

Dokładnie w Światowy Dzień Ziemi, 22 kwietnia, Provident Polska oraz Fundacja Zaczytani.org ogłosiły wspólny projekt: napisanie eko-bajki dla dzieci.

W powstanie bajki zaangażowani zostaną specjaliści, m.in. edukatorka ekologiczna Sylwia Majcher oraz autor wielu książek dla dzieci Bogusław Janiszewski. Na kanwie bajki nauczyciele i rodzice będą mogli rozmawiać z najmłodszymi o ekologii i przeprowadzać warsztaty z bajkoterapii. Dodatkowo zostanie przygotowany audiobook, w nagraniu którego wezmą udział pracownicy firmy Provident i gość specjalny – aktorka Katarzyna Pakosińska. Uroczysta premiera książki już we wrześniu, wtedy też zorganizowane zostaną m.in. dodatkowe webinary na temat pracy z bajką. Eko-bajka wpisuje się w cały szereg aktywności zaplanowanych z okazji jubileuszu 25-lecia firmy Provident w Polsce.   

Temat bajki oscylować będzie wokół problematyki marnowania żywności i zero waste – autorzy postawili sobie za cel przekazanie tej wiedzy dzieciom w przystępny i przyjazny sposób. Problem jest poważny: jak wynika z danych Programu Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności, opublikowanych w listopadzie 2021, każdego roku w naszym kraju marnuje się blisko 5 ton żywności. Co istotne, prawie 60% wyrzucanego jedzenia pochodzi z gospodarstw domowych, tak więc od naszych wyborów i nawyków żywieniowych zależy naprawdę wiele. Pokazuje to, że warto kształtować odpowiedzialne postawy konsumenckie już od najmłodszych lat, do czego przyczyni się m.in. bajka przygotowywana przez Fundację Zaczytani.org i Provident Polska. Najwyższą jakość merytoryczną zapewnią eksperci zaangażowani przy jej powstawaniu. m.in. Sylwia Majcher – edukatorka ekologiczna, dziennikarka, autorka kilku książek, w tym bestsellera Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero-waste po polsku, która regularnie opowiada o niemarnowaniu jedzenia, ochronie środowiska i racjonalnym wykorzystywaniu zasobów w prasie, radiu i telewizji, a także prowadzi szkolenia i warsztaty poświęcone tematyce zero-waste.

Eko-bajka to tylko jedna z wielu aktywności, zaplanowanych wspólnie przez Provident Polska i Fundację Zaczytani.org na 2022 rok: oprócz tego firma będzie sponsorem 25 Zaczytanych Bibliotek, które do końca roku pojawią się w całym kraju, odbędzie się także wystawa Zaczytanych Ławek, towarzysząca uroczystej gali jubileuszowej, planowanej na sierpień.    

Provident Polska jest jednym z najważniejszych partnerów Fundacji Zaczytani.org, nasza współpraca trwa już 5 lat. W tym czasie podjęliśmy razem wiele cennych inicjatyw, m.in. Provident ufundował aż 50 Zaczytanych Bibliotek na terenie całego kraju, umożliwiając kontakt z literaturą pacjentom szpitali, pensjonariuszom domów seniora oraz podopiecznym domów pomocy społecznej. Kolejnym ciekawym projektem, który cyklicznie realizujemy, są Zaczytane Mikołajki – każdego roku w okolicach 6 grudnia pracownicy firmy przygotowują tysiąc paczek z książkami, które przekazywane są następnie najmłodszym pacjentom warszawskich szpitali. Ten rok jest dla nas wyjątkowy – Provident obchodzi 25-lecie działalności w Polsce połączone z jubileuszem 5-lecia współpracy z Fundacją Zaczytani.org. Z tej podwójnej okazji przygotowaliśmy autorski, ogólnopolski program edukacji ekologicznej – tłumaczy Michał Jakub Stępień, Dyrektor Zarządzający Fundacji Zaczytani.org.

Temat ekologii, któremu poświęcona będzie bajka, często przewija się w działaniach podejmowanych przez Provident. Firma od lat zaangażowana jest w procesy edukacyjne dotyczące zrównoważonego rozwoju:

Nasi pracownicy od lat z ogromnym zapałem włączają się w różne aktywności promujące odpowiedzialne podejście do środowiska, m.in. posadziliśmy 40 tys. drzew na Warmii czy pomogliśmy 700 tys. beneficjentów realizując ekologiczne projekty wolontariackie Tak! Pomagam. Warto też dodać, że biznesowo stosujemy wiele rozwiązań proekologicznych np. wybór energooszczędnych lokalizacji czy ograniczenie zużycia papieru, dlatego temat bajki był dla nas zupełnie naturalny. Chciałabym też podkreślić, że w ramach wolontariatu pracowniczego “Tak! Pomagam” pracownicy Provident Polska od lat wspierają Fundację Zaczytani.org. Każdego roku w maju, który jest u nas miesiącem wolontariatu, organizują zbiórki książek – do tej pory udało nam się zebrać i przekazać Fundacji aż 28 tysięcy woluminów. 70 pracowników firmy Provident przeszło również specjalne przeszkolenie i prowadziło spotkania bajkoterapeutyczne w szpitalach i na oddziałach dziecięcych oraz biblioterapię telefoniczną dla seniorów – mówi Agnieszka Krajnik, Ekspert ds. Zrównoważonego Rozwoju i Komunikacji Wewnętrznej, Provident Polska SA.

Pracownicy Providenta również i tym razem czynnie wesprą Fundację Zaczytani.org. W maju w firmie odbędą się castingi do udziału w nagraniu audiobooka, każdy chętny będzie mógł przesłać swoje zgłoszenie. W czerwcu jury wyłoni zwycięzców i przeprowadzone zostaną nagrania. Gościem specjalnym będzie Katarzyna Pakosińska – aktorka, artystka kabaretowa, konferansjerka i dziennikarka – która zgodziła się udzielić głosu jednej z postaci.

Premiera książki odbędzie się we wrześniu, wraz z początkiem nowego roku szkolnego. Wtedy też uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa, z której będzie można bezpłatnie pobrać e-book, audiobook, scenariusz do przeprowadzenia lekcji w szkołach i bazę wiedzy dla osób dorosłych. Materiały te zostaną też wysłane do ponad 14 000 szkół w całej Polsce. Dodatkowo we wrześniu zorganizowane zostaną dwa webinary – jeden dla rodziców, drugi dla nauczycieli – podczas których Fundacja Zaczytani.org przygotuje dorosłych do przetransferowania tej wiedzy dzieciom, korzystając z narzędzi zaprojektowanych wspólnie z psychologami i edukatorami.


Provident Polska SA jest częścią grupy finansowej International Personal Finance (IPF) notowanej na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. IPF działa w 11 krajach na całym świecie. W Polsce Provident działa od 1997 roku i jest największą firmą na rynku pozabankowych pożyczek gotówkowych. Prezesem zarządu jest Agnieszka Kłos-Siddiqui.

Provident Polska jest firmą multikanałową i multiproduktową – dociera do wszystkich grup klientów i oferuje szereg produktów: pożyczkę konsumencką dostępną w wariantach online, z obsługą domową lub samodzielną spłatą, a także pożyczkę dla firm.

Jednym z filarów strategii biznesowej Providenta jest odpowiedzialne pożyczanie. W 2021 roku Provident zaprezentował czwarty raport społeczny, w którym podsumowane zostały działania firmy w latach 2019-2020 Provident jest jedyną firmą pożyczkową, która przygotowuje raport CSR. Za lata 2014, 2015 oraz 2017, 2018 i 2019 otrzymał tytuł „Etyczna Firma” przyznawany przez redakcję dziennika „Puls Biznesu”, a w roku 2020 tytuł Super Etycznej Firmy. W 2015 roku, będąc jednym z największych reklamodawców sektora finansowego, Provident został sygnatariuszem Rady Reklamy. Firma dziewięciokrotnie została wyróżniona certyfikatem Top Employer (w latach 2013-2021).

(info Provident, na zdjęciu: Michał Jakub Stępień, Agnieszka Krajnik, Katarzyna Pakosińska, Karolina Łuczak, Daria Trapszo, Bogusław Janiszewsk)

Dodaj komentarz