Festiwale literackie Najlepsze książki/plebiscyty

7. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius (10-15 maja 2022)

W maju, już po raz siódmy, odbędzie się we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Gościem honorowym będą Niemcy a jednym z najważniejszych elementów programu ogłoszenie nominacji w kategoriach Debiut i Książka roku do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Poznamy również nazwisko osoby, która otrzyma Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Nie zabraknie także poezji z Polski, ze Słowacji i z Ukrainy. Odbędą się premiery nowych książek poetyckich, debaty, wydarzenia wokół setnej rocznicy urodzin Mirona Białoszewskiego, Turniej jednego wiersza im. Rafała Wojaczka, czytania poezji, koncert a nawet spektakl.


Festiwal Silesius pierwszy raz odbył się w 2016 roku jako element obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i wydarzenie towarzyszące wręczeniu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Od tego czasu formuła imprezy ewoluowała, na co wpływ miały modyfikacje wprowadzane przez organizatorów (Wrocławski Dom Literatury), ale i czynniki zewnętrzne takie jak pandemia. To już druga edycja, podczas której nie poznamy laureatów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a jedynie nominowanych do niej oraz nazwisko osoby, która otrzyma Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Najlepsze książki poetyckie ubiegłego roku poznamy z kolei w październiku podczas wspólnej gali Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej  Silesius oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Ogłoszenie nominacji w maju sprawia, że przez niemal pół roku o tych tytułach będzie można dyskutować także podczas innych festiwali. Dla tak niszowej dziedziny literatury, jaką jest poezja, ten czas jest niezwykle istotny i – zanim poznamy zwycięzców – pozwala nominowanym tomikom poetyckim lepiej zaistnieć w świadomości czytelników oraz dłużej funkcjonować w obiegu krytycznoliterackim.

Sam Festiwal przez te kilka lat zmienił się z kilkudniowej imprezy w całoroczne pasmo wydarzeń poetyckich. Majowy  Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius i październikową galę nagród łączą m.in. odbywające się przez cały rok Salony Silesiusa (spotkania z poetami i poetkami), lekcje poetyckie (organizowane w szkołach) czy przedsięwzięcia realizowane w sieci (podcasty i retransmisje wydarzeń). Ten całoroczny wymiar i różnorodność działań wyróżnia wrocławskie święto poezji na tle innych podobnych inicjatyw w kraju i sprawia, że Festiwal Silesius można uznać za jedyne tak wielowymiarowe przedsięwzięcie literackie w Polsce.

W maju zaś, gdy następuje tygodniowa kumulacja festiwalowych wydarzeń, Wrocław śmiało można uznać za polską stolicę poezji. W tym roku, jeszcze przed startem głównej części imprezy, odbędzie się prezentacja twórczości młodych poetek i poetów z Wrocławia i okolic („Permutacje. Wrocławski przegląd młodej poezji”, niedziela 8 maja, godz. 19.00). Natomiast już od 10 do 15 maja każde popołudnie i wieczór warto spędzić w klubie Proza (Wrocławski Dom Literatury, Przejście Garncarskie 2), gdzie będzie okazja doświadczać poezji w wielu różnych odsłonach. W programie m.in. spotkanie z Jackiem Podsiadłą (11.05) i Piotrem Sommerem (15.05), prezentacja poezji ukraińskiej (w oryginale i przekładzie, 11.05), debata programowana przez poetkę Julię Fiedorczuk pt. „Queerowanie ekologii” (13.03) i Turniej jednego wiersza im. Rafała Wojaczka (13.05). Nie zabraknie także premier książek poetyckich  m.in. Macieja Roberta, Piotra Janickiego i Aldony Kopkiewicz.

Tegoroczny Festiwal  Silesius zakończy się wyjątkowym autorskim spektaklem Pawła Palcata pt. „Mój niepokój jest Twoim niepokojem”, w którym artysta wykorzystując motywy z „Burzy” Szekspira, próbuje w eksperymentalny sposób zbadać relację człowiek-zwierzę. Na scenie Palcatowi towarzyszy pies Mania. I to ta relacja i jej dynamika jest próbą opowiedzenia o miejscu nadwrażliwców w dzisiejszym świecie (spektakl zostanie zagrany w klubie Proza, w niedzielę 15.05 o 19.00, wstęp wolny).

Cały program tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius znaleźć można na stronie: https://literatura.wroclaw.pl/7-miedzynarodowy-festiwal-poezji-silesius-program/


Organizatorem 7. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius jest Wrocławski Dom Literatury.

(info WDL)

Dodaj komentarz