Rynek wydawniczy

Książki w języku ukraińskim dla bibliotek publicznych. Startuje drugi etap projektu „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom”

„Podaruj książkę ukraińskim dzieciom” to projekt realizowany przez Instytut Książki i Fundację Metropolia Dzieci  w celu zapewniania dzieciom z Ukrainy kontaktu z książkami napisanymi w ich języku ojczystym, a także wsparcia wydawców ukraińskich.


W ramach projektu bezpośrednio od wydawnictw ukraińskich kupowane są książki dla dzieci w różnym wieku, które następnie zostają bezpłatnie przekazywane do bibliotek publicznych. Dzięki temu w bibliotekach będą mogły powstać „półki ukraińskie”, a książki trafić do szerszego grona odbiorców – dzieci i ich opiekunów, którzy potrzebują chwili wytchnienia i poczucia bezpieczeństwa odebranego im w wyniku wojny.

Do tej pory ze środków Instytutu Książki udało się zakupić 7 000 książek, które zostały przekazane do bibliotek wojewódzkich, a za ich pośrednictwem do bibliotek niższego szczebla.

26 kwietnia rozpoczynamy drugi etap projektu, w ramach którego również pozostałe biblioteki publiczne mogą otrzymać pakiety książek i włączyć je do swoich księgozbiorów. Książki zostaną zakupione za środki pozyskane przez Fundację Metropolia Dzieci i przekazane do około 200 bibliotek.

Regulamin udziału w projekcie oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: https://metropoliadzieci.weebly.com/podaruj-ksi261380k281-ukrai324skim-dzieciom.html

Na zgłoszenia organizatorzy akcji czekają do 10 maja.

Przypominamy, że każdy może wesprzeć projekt i podarować dzieciom książkę, dołączając do prowadzonej zbiórki: https://zrzutka.pl/kug7mv?fbclid=IwAR0G3nrzaLxJahG3jKh41_digGQhjckmNwVuQtUC2nln25MUcQENMyQfQzo

Terapeutyczna moc książek została potwierdzona naukowo, naszym zadaniem jest pozwolić tej sile działać.


Patronaty i współpraca:
IBBY
Biblioteka Narodowa
Czas Dzieci
​Polskie Radio Dzieciom
Lustro Biblioteki

Partnerzy projektu:
Fundacja PZU
Fundacja Orlen
DPD

Grafikę do projektu wykonała Dominika Czerniak-Chojnacka

(źródło Instytut Książki)

Dodaj komentarz