Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe – kwiecień 2022

Na czwartej w tym roku liście bestsellerów Motyli aż 9 nowości, ale na pierwszym miejscu utrzymała się niezwykła powieść Obiecałem ci gwiazdy Weroniki Schmidt (Imagine Books).1. Drugi miesiąc na pozycji lidera Obiecałem ci gwiazdy, Weronika Schmidt (Imagine Books): Maddy i Noah połączyła w dzieciństwie niezwykła przyjaźń. Wyjątkowa więź pozostała w ich sercach pomimo czterech lat rozłąki.
Kiedy w ostatniej klasie liceum spotykają się ponownie, Maddy dostrzega w oczach chłopaka smutek i chłód. Postanawia przebić się przez mur, który wokół siebie zbudował i dowiedzieć się, dlaczego przed laty zniknął bez pożegnania.
Noah przeszedł wiele trudnych chwil, a dawna przyjaciółka jest jak balsam dla jego poranionej duszy. Problem w tym, że chłopak boi się uczuć – dla niego oznaczają słabość i ból.
Pierwsza przyjaźń, pierwsza miłość. Wzburzone morze emocji i dwa młode serca dryfujące ku sobie…
To zawsze była ona. Moje przeznaczenie. Moja definicja wszystkiego.


2. Adriatyk. Morze i jego cywilizacja, Egido Ivetic (MCK): Obszerna synteza cywilizacji, które powstały po obu brzegach Adriatyku. Idąc śladem Braudela i Matvejevicia, autor opisuje nakładanie się na siebie kultur, religii, aspiracji narodowych, języków, konfliktów.


3. Donżon. Wydanie zbiorcze 3., Lewis Trondheim, Joann Sfar, Stephane Blanquet ( Wydawnictwo timof comics): W 1998 roku Joann Sfar i Lewis Trondheim rozpoczęli serię Donżon — sagę, która pod przykrywką parodii heroicznego fantasy skrywa bogate i złożone uniwersum porównywalne  z dokonaniami wielkich klasyków literatury spod tego samego znaku.
Wydawnictwo timof comics w kolekcji wydań zbiorczych publikuje wszystkie odcinki kultowej serii, która dla komiksu franko-belgijskiego jest pozycją przełomową. To pełne wydanie, zredagowane pod auspicjami obu autorów, pozwoli w najlepszy z możliwych sposobów odkryć  czytelnikom jedno z najdoskonalszych dzieł w swym gatunku. Trzeci tom zbiera pierwsze albumy z serii “Donżon: Zmierzch” oraz towarzyszące im dwie przygody z kolekcji Monstra.

Tym razem Trondheim i Sfar zaprosili do współpracy znakomitych twórców: Waltera, Andreasa i Stephane’a Blanqueta. Dzięki temu powstały kolejne świetne odcinki sagi.


4. Córeczka, Tamara Duda (KEW): Wtedy po raz pierwszy usłyszeliśmy to słowo. Nie wymawiano go jak dotąd przed telewizyjnymi kamerami, nie występowało w leksykonie polityków, ale ktoś wypisał je palcem na zakurzonym zderzaku mojej gazelki. Wojna. Pieprzona wojna.
(fragment)


5. Kobiety i LGBT-y razem za równością, Małgorzata Büthner-Zawadzka (Książka i Prasa:: Najsłynniejsza polska opozycjonistka uliczna, Babcia Kasia, wyznaje, czy naprawdę „uszczypła” policjanta, i czy ma na sumieniu zamach tęczową torbą. Lider Homokomanda, Linus Lewandowski, radzi, jak spędzić noc na dołku i nie zwariować. Sylwia Chutnik rozbiera na części pierwsze hasło „Rewolucja jest kobietą”, a Grzegorz Piątek zastanawia się, czy Warszawa to miasto, w którym łatwo protestować. 21 wyjątkowych rozmówców i rozmówczyń wspomina społeczny bunt, który wybuchł 22 października 2020 roku w związku z ograniczaniem dostępu do aborcji, mówi o demonstracjach brutalnie tłumionych przez policję, a także o swoim zaangażowaniu na rzecz równości w najróżniejszych dziedzinach życia.
Pomysł na książkę z wywiadami narodził się na gorąco, podczas protestów, w których autorka uczestniczyła. Za tytuł Kobiety i LGBT-y razem za równością posłużyło hasło z baneru, który z dumą nosili na manifestacjach aktywiści i aktywistki Homokomanda – jako wezwanie do solidarności dyskryminowanych w obliczu antyfeminizmu i homofobii.


6. Pożegnanie z biblioteką, Alberto Manguel (Drzazgi): Alberto Manguel, kiedyś lektor niewidomego Borgesa, dziś jeden z najsłynniejszych bibliofilów świata, przenosi się z francuskiej wsi do małego nowojorskiego apartamentu – i musi pożegnać się z liczącym ponad trzydzieści pięć tysięcy tomów księgozbiorem. Pakując książki, których być może nigdy już nie zobaczy, a na pewno nie w takiej samej jak dotychczas konfiguracji, autor Mojej historii czytania medytuje nad materialnym wymiarem literatury, przemijaniem i utratą. Pożegnanie z biblioteką to erudycyjny popis wytrawnego stylisty, któremu kroku w polszczyźnie dotrzymuje Michał Tabaczyński.


7. Na rok, Katarzyna Rzepecka (wyd. Katarzyna Rzepecka): Matthew ma prosty plan. Chociaż wcale nie chce, poślubi Amelię, by dotrzymać niespodziewanych warunków spisanego przez jego dziadka testamentu, a potem się z nią rozwiedzie.
Oprócz udawanego małżeństwa w grę wchodzą wspólne mieszkanie oraz prowadzenie prestiżowego domu mody w samym sercu Nowego Jorku. Oboje zyskają na tym układzie, powinni tylko trzymać się planu, a przy tym oszukać znajomych i prasę. Pojawia się jednak problem – mimo wzajemnej niechęci w obojgu budzi się pożądanie, a na to nie mogą sobie pozwolić. Czy uda im się je stłumić?


8. Gnoza Junga, Stephan Hoeller (Okultura): Na przełomie 1916 i 1917 roku Carl Gustav Jung napisał jedno z najbardziej niezwykłych dzieł, Siedem kazań dla zmarłych, mistyczny traktat poddający zjadliwej krytyce tradycyjne religie i formułujący wobec nich gnostyczną alternatywę. Stał się on fundamentem jego teorii psychologicznej, w szczególności zaś jej podstawowych pojęć takich jak indywiduacja, cień, energia psychiczna oraz biegunowość psyche. W niniejszym tomie prezentujemy to istotne dzieło szwajcarskiego psychologa i wizjonera, opatrując je wprowadzeniem i komentarzem jednego z najwybitniejszych współczesnych znawców gnostycyzmu, Stephana A. Hoellera. Autor drobiazgowo analizuje jungowskie wizje w szerszym kontekście religioznawczym i psychologicznym. Wykazuje, że Jung był nie tylko wytrawnym badaczem ludzkiej psychiki, ale również najbardziej wpływowym współczesnym gnostykiem.


9. Polski krok po kroku. A1, Sylwia Dawidek, Anna Stelmach, Iwona Stępek (Glossa): Polski krok po kroku to seria podręczników do nauki języka polskiego jako obcego Polski, krok po kroku została opracowana z uwzględnieniem standardów wymagań egzaminacyjnych Państwowej komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako obcego Do podręcznika dołączona jest płyta z nagraniami mp3 obejmująca blisko 3 godziny nagrań dialogów, tekstów i ćwiczeń.


10. Szkoła Lipska i systematyczna destrukcja edukacji, Paolo Lionni (Garda): Bazując na pracach psychologicznych Wilhelma Wundta, jego uczniowie i całe rzesze kontynuatorów, opracowały zredukowany obraz człowieka jako zwierzęcia mającego podporządkować się wpływom środowiska. Rozwijając te idee zaproponowali oni daleko idące zmiany w systemach nauczania, w których edukacja została sprowadzona do tresury behawioralnej opartej procesy bodźcowania, mając ostatecznie na celu wypracowanie procesów dostosowawczych u pozbawionego wolnej woli człowieka.


Miejsca w drugiej dziesiątce:

11. Ukochane równanie profesora, Yoko Ogawa (Tajfuny)
12. Choroba refluksowa przełyku. Dieta i jadłospisy, praca zbiorowa (EscapeMagazine.Pl)
13. Wielkanoc, praca zbiorowa (Sobik)
14. Polski krok po kroku. Junior 1, Sylwia Dawidek, Anna Stelmach, Iwona Stępek (Glossa)
15. Elegie bukowskie i inne wiersze, Bertold Brecht (Wydawnictwo A5)
16. Żywot i śmierć pana Hersha Libkin z Sacramento w stanie Kalifornia, Ishabel Szatrawski (Cyranka )
17. Rada egipska, Leonardo Sciascia (Wydawnictwo Próby)
18. Pan Juliusz, Waldemar Łysiak (Nobilis)
19. Kawiarnia na końcu świata, John Strelecky (Aktywa)
20. Krzyżem i przemocą, Adam Cioch (Letraprint)

Uwaga: informacje o książkach pochodzą ze stron ich wydawców.

Dodaj komentarz