Festiwale literackie Kiermasze książek

BN zaprasza w czerwcu na imieniny Jana Kochanowskiego

25 czerwca w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie odbędą się Imieniny Jana Kochanowskiego. Bohaterką tegorocznej edycji wydarzenia będzie Maria Konopnicka. Przypominamy, że rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem tej wielkiej pisarki.


Literacki piknik organizowany przez Bibliotekę Narodową odbędzie się w tym roku już po raz dziesiąty (w ubiegłym roku z powodu pandemii został odwołany). Jak zawsze wezmą w nim udział pisarze, poeci, aktorzy, performerzy i muzycy. Tradycyjnie odbędzie się też kiermasz, w którym weźmie udział kilkadziesiąt wydawnictw.

Program wydarzenia zostanie ogłoszony już wkrótce. Na razie organizatorzy zapowiadają moc atrakcji dla najmłodszych czytelników, o które zadbają m.in. Teatr Baj i zespół Czereśnie. Podobno podczas Imienin w Ogrodzie Krasińskich będzie można także spotkać… krasnoludki. Twórczość Marii Konopnickiej ma bowiem stać się pretekstem m.in. do rozmów o ukochanych książkach z dzieciństwa.

Organizatorzy zapowiadają także, że podczas Imienin Jana Kochanowskiego nie zabraknie również stałych punktów programu: meczu poetyckiego, spektaklu Teatru Improwizowanego Klancyk, wykonania „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” (tym razem w interpretacji Tadeusza Woźniaka, z udziałem Jolanty Majchrzak, Asi Nawojskiej i Mikołaja Trzaski) czy dansingu pod gwiazdami.

Imieniny Jana Kochanowskiego to doroczny literacki piknik, który odbywa się w Ogrodzie Krasińskich oraz sąsiadującym z nim Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Po raz pierwszy został on zorganizowany przez Bibliotekę Narodową w 2012 roku. Każda edycja wydarzenia poświęcona jest innej postaci. Dotychczas patronami Imienin byli: Leopold Tyrmand, Julian Tuwim, Zbigniew Herbert, Joseph Conrad, Tadeusz Boy-Żeleński, Krzysztof Kamil Baczyński, Gustaw Herling-Grudziński oraz Franciszka i Stefan Themersonowie.

W 2020 roku Anna Wysocka i Maciej Marcisz z Nowego Klubu Czytelniczego skierowali petycję do Biblioteki Narodowej, domagając się, by patronką Imienin uczynić kobietę. Jak widać, organizatorzy nie pozostali obojętni wobec tej inicjatywy.
(źródło Instytut Książki)

Dodaj komentarz