Kadry Ludzie Polskiej Książki (LPK)

LPK: Agata Loth-Ignaciuk

Wydawca, magister sztuki, autorka wielu nagradzanych książek.


Ludzie Polskiej
Książki
(cykl pod redakcją Barbary Petrozolin-Skowrońskiej i patronatem PTWK)

Agata Loth-Ignaciuk: właćicielka i szefowa wydawnictwa Druganoga, ur. 12 VIII 1973, Warszawa.

Wykształcenie: 1996 dyplom magistra na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, 1998 Associate of Applied Science, Parsons School of Design (USA), 2003 dyplom magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Architektury Wnętrz, katedra Scenografii). Staże zagraniczne: 1998 Time Warner Entertainment, stacja New York 1News (Nowy York), grafik, współpraca przy kreowaniu nowego wizerunku stacji telewizyjnej, 1997 Roger Black Inc Nowy York, praca w studio projektowania graficznego, asystowanie przy przeprojektowywaniu szaty graficznej czasopism i gazet („Working Woman”, „Success”, „Reader’s Digest”).

Praca, kariera zawodowa: Początkowo pracowała jako scenograf i kostiumograf (zrealizowała między innymi spektakle: „Po deszczu” w reżyserii Agnieszki Glińskiej i Władysława Kowalskiego – 2001 Teatr Powszechny w Warszawie, „Rewizor” w reżyserii Macieja Sobocińskiego – 2002 Teatr Bagatela w Krakowie; w 2003 w Teatrze Collegium Nobilium była odpowiedzialna za scenografię (dyplom ASP) do spektaklu „Wiśniowy Sad” w reżyserii Agnieszki Glińskiej. W latach 2003-2007 pracowała jako grafik w wydawnictwie Edipresse Polska w tygodnikach „Przekrój” i „Viva”. Od 2007 do 2017 współpracowała z agencjami reklamowymi, pismem „Dom i Wnętrze”, jest twórcą czołówek do seriali („Usta usta”, „Reguły gry” dla TVN). W 2011 roku stworzyła serię książek dla dzieci o ekologii (Tosia i karteczka, Tosia i pudełko, Tosia i żarówka) wydaną przez wydawnictwo Muchomor. Od roku 2016 prowadzi własne wydawnictwo Druganoga. Publikuje książki dla dzieci i młodzieży. Wydaje kilka książek rocznie, przede wszystkim książki edukacyjne, a od 2019 także opowiadania dla dzieci i komiksy. Pierwsze książki wydawnictwa nawiązywały do tematyki historycznej. Nakładem wydawnictwa Druganoga ukazały się Porwanie króla czyli Olaf i Lena na tropie oraz Książęcy grobowiec czyli Olaf i Lena na tropie Michała Wójcika, a w następnej kolejności Draka w Muzeum (autorstwa Agaty Loth-Ignaciuk z ilustracjami Bartłomieja Ignaciuka). W kolejnych latach ukazały się między innymi książki Zuzanny Kisielewskiej 12 Półtonów. Książka o muzyce w oprawie graficznej Wojciecha Kossa i Jerzego Gruchota, Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem (autorstwa Agaty Loth-Ignaciuk z ilustracjami Bartłomieja Ignaciuka), Nolens Volens czyli Chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich Zuzanny Kisielewskiej z ilustracjami Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak, norweska seria o Lisku i Prosiaczku z niezakręconym ogonkiem Bjørna F. Rørvika w przekładzie Iwony Zimnickiej.

Nagrody i wyróżnienia: Książki wydawnictwa Druganoga znalazły uznanie w oczach jury wielu konkursów, wśród nich: Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok – wyróżnienie w konkursie Bologna Ragazzi Awards; Nolens Volens czyli Chcąc nie chcąc… – wyróżnienie Green Islands Award w koreańskim konkursie Nami oraz nagroda w Konkursie Przecinek i Kropka; 12 Półtonów. Książka o muzyce – wyróżnienie graficzne Polskiej Sekcji IBBY, Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem – nagroda w Konkursie na Książkę Edytorsko Doskonałą EDYCJA oraz Nagroda Magellana; Wszyscy świętują Agaty Loth-Ignaciuk w opracowaniu graficznym Gosi Nowak i Joanny Rzyskiej – nagroda w Konkursie EDYCJA. Ponadto książki wydawnictwa zdobyły liczne nominacje między innymi w Konkursie Dobre Strony, Konkursie im. Ferdynanda Wspaniałego, konkursie blogerów Lokomotywa. Prawa do książek wydanych przez wydawnictwo Druganoga zostały sprzedane do kilkunastu krajów (m.in do Niemiec, Włoch, Francji, Hiszpanii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Słowenii, Korei i Chin).

Dodaj komentarz