Odeszli od nas

Odeszli od nas: Maryna Miklaszewska (1947-2022)

11 maja zmarła dziennikarka, pisarka, działaczka opozycji niepodległościowej Maryna Miklaszewska. Miała 75 lat.

Maryna Miklaszewska urodziła się 4 stycznia 1947. Ukończyła filologię słowiańską i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1975-1976 była członkiem zespołu redakcyjnego „Płomyczka”, a w latach 1977-1982 – redakcji literackiej III Programu Polskiego Radia.

W stanie wojennym usunięta z pracy w Polskim Radiu, współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym radiem Solidarność. Przeprowadziła m.in. wywiad z Tadeuszem Konwickim w maju 1981, który po emisji radiowej został przedrukowany w podziemnym wydaniu „Małej apokalipsy”. Także poza cenzurą – w drugoobiegowym wydawnictwie Rytm – w 1986 roku ukazała się jej książka „Mikołajek w szkole PRL” podpisana pseudonimem Miłosz Kowalski. Książka nawiązywała do francuskiej serii opowieści o Mikołajku, autorstwa René Goscinny’ego i Jeana-Jacques’a Sempé. Ilustrował ją 10-letni syn autorki Mikołaj Chylak, ukryty pod pseudonimem Masław.

Tłumaczyła wiersze i teksty piosenek Karela Kryla oraz literaturę czeską, głównie związaną ze środowiskiem opozycyjnym (m.in. Vaclava Havla).

Maryna Miklaszewska jest autorką powieści kryminalnej Portret pamięciowy i scenariusza spektaklu Teatru Telewizji „Hrabia” nagrodzonego przez Ministra Kultury i Sztuki. Razem z siostrą Agatą napisała libretto i teksty piosenek do musicalu „Metro”. W roku 2005 „Dialog” opublikował jej sztukę „Strajk” – pierwszy musical o Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. W 2007 roku wydała opartą na faktach powieść Wojtek z armii Andersa opowiadającą o epizodzie z dziejów II wojny światowej, o niedźwiedziu brunatnym, który przeszedł cały szlak bojowy z 2 Korpusem Polskim generała Władysława Andersa.

Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski wraz z innymi działaczami ruchu Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka.

W 2010 była wśród założycieli Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza.


Dodaj komentarz