Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego – nabór zgłoszeń

Rozpoczął się nabór do tegorocznej edycji Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. W konkursie mogą brać udział książki, które zostały wydane w 2021 r. i dotyczą historii Polski od odzyskania niepodległości w 1918 r. do współczesności.


Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie książki w wersji elektronicznej (w formacie epub, mobi lub pdf) na adres: nagrodamoczarskiego@dsh.waw.pl i/lub trzech egzemplarzy papierowych na adres: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, z dopiskiem: „Nagroda Moczarskiego”.

Termin zgłoszeń upływa 29 maja 2022 r.

Książki oceni jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Friszkego.

Spośród zgłoszonych książek jury wybierze dziesięć nominacji, które zostaną ogłoszone jesienią br. Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę projektu Jacka Kowalskiego z warszawskiej ASP – replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w jesienią br.


Nagroda, ustanowiona w grudniu 2018 r. uchwałą Rady m.st. Warszawy, jest kontynuacją powstałej w 2009 r. nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski – od odzyskania niepodległości w 1918 r. do czasów współczesnych. W konkursie mogą startować autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe. Z uwagi na cel konkursu, którym jest popularyzacja książki historycznej, oraz osobę patrona, autora słynnych „Rozmów z katem”, organizatorzy liczą na zgłoszenia książek nie tylko ściśle naukowych, ale też adresowanych do szerokiego grona czytelników.

Fundator i organizator Nagrody: m.st. Warszawa. Współorganizatorzy: Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Partnerzy: Biblioteka Narodowa i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Patron medialny: “Gazeta Wyborcza”.

Szczegóły na stronie: dsh.waw.pl/nagroda-moczarskiego.

(info Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego)


Dodaj komentarz