Targi w Polsce Targi, festiwale

Targi Książki w Warszawie! – konferencja prasowa

W czwartek 19 maja organizator Targów Książki w Warszawie – Fundacja Historia i Kultura – podczas konferencji prasowej przeprowadzonej w Barze Teatru Studio, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, przedstawił tegorocznego Gościa Honorowego Targów oraz najważniejsze wydarzenia zbliżającego się spotkania z książką i literaturą.

W konferencji udział wzięli: JE Anders H. Eide – Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce, Margit Walsø – dyrektor biura NORLA (Norwegian Literature Abroad), Jacek Oryl – dyrektor Targów Książki w Warszawie, wiceprezes Fundacji Historia i Kultura, Artur Jóźwik – dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy, Agnieszka Karp-Szymańska – organizator Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki”, szefowa portalu Czas dzieci.pl, Paweł Timofiejuk – organizator Festiwalu Komiksowa Warszawa.


Targi Książki w Warszawie odbędą się od 26 do 29 maja br. na placu Defilad i w Pałacu Kultury i Nauki. W największym literackim wydarzeniu tego roku weźmie udział ponad 500 wystawców z 13 krajów: Polski, Norwegii, Ukrainy, a także Armenii, Belgii, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Szwajcarii, Węgier i Wielkiej Brytanii. Z publicznością, na wielu scenach, spotka się blisko 800 twórców, w tym aż 30 autorów z Norwegii, która jest gościem honorowym Targów. TKwW towarzyszyć będą jubileuszowe 15. Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA.
Wstęp na Targi Książki w Warszawie jest bezpłatny, część wydarzeń dostępna będzie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Historia i Kultura.

Konferencję rozpoczęło wystąpieniu Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce. JE Anders H. Eid podkreślił, że na targi cieniem legła wojna w Ukrainie. Ta wojna pokazała, że pokój, wolność i prawa człowieka nie są nam dane raz na zawsze. Tych wartości należy bronić. W tej chwili Ukraińcy walczą również za naszą wolność. Zaznaczył, że pod względem pomocy dla Ukrainy Polska jest wzorem dla Europy.

Te dylematy najlepiej brzmią w literaturze, również w książkach autorów norweskich. W Polsce literatura skandynawska znana jest głównie z kryminałów, a przecież jest ona bardzo zróżnicowana. Targi mogą to zmienić. W tym miejscu podziękował polskim tłumaczom za ciężką pracę w dziele promocji literatury norweskiej.

Literacki program Norwegio przedstawiła Margit Walsøo. Motto literackiego wystąpienia Norwegii brzmi „Marzenie jest w nas” i pochodzi z wiersza norweskiego poety Olafa H. Hauge’a. W gronie autorów z Norwegii, którzy spotkają się czytelnikami będą m.in.: Jørn Lier Horst, Thomas Enger, Klara Hveberg, Victoria Kielland, Bjørn F. Rørvik, Per Dybvig, Erika Fatland, Torbjørn Færøvik, Nina F. Grünfeld, Kaja Nordengen, Anne Sverdrup-Thygeson. Program obejmuje aż 50 wydarzeń odsłaniających literackie oblicze współczesnej Norwegii. Spotkania z serii „Czas dla dzieci” i „Czas dla młodego czytelnika” będą świetną okazją by poznać najlepszych autorów i ilustratorów z Norwegii. W wydarzeniach pt. „Czas dla planety” udział wezmą autorzy piszący o naturze, środowisku i podróżach. W bloku „Między nami”, przez pryzmat literatury, można będzie lepiej poznać norweskie społeczeństwo i jego aktualne problemy, a serie „Człowiek i jego tajemnice” i „Czas na kryminał” pozwolą zajrzeć w głąb ludzkiego umysłu. Program literacki Norwegii oferuje też spojrzenie w przeszłość: spotkania przybliżające sylwetki norweskich laureatów Nagrody Nobla i poświęcone II wojnie światowej w Norwegii. Z myślą o współczesności, w literackim programie Norwegii, znalazły się pozycje „Czas na poezję” obejmujące też poezję ukraińską, „Europejskie feministki Anno Domini 2022” oraz „Literatura europejska dzisiaj”. W programie jest też wiele wydarzeń dla profesjonalistów z branży wydawniczej, m. in. spotkania poświęcone przekładom, polityce literackiej w Norwegii i Polsce czy projektom bibliotecznym. Co godzinę na stoisku norweskim można będzie wziąć udział w błyskawicznym kursie językowym „Nauka norweskiego w 15 minut!”. Literacki program Norwegii na Targach organizowany jest przez biuro NORLA (Norwegian Literature Abroad) w ścisłej współpracy z Ambasadą Królestwa Norwegii w Warszawie.

Ogólny zarys Targów przedstawiał Jacek Oryl, podkreślając udział w nim wydawców z Ukrainy. Fundacja Historia i Kultura – organizator Targów, zaprosiła wydawców i autorów z Ukrainy oferując im zarówno bezpłatne, narodowe stoisko, jak również znaczące miejsce w programie, w wyrazie solidarności z Ukrainą. Jednocześnie zgodnie z sygnowanym porozumieniem Rady Dyrektorów Międzynarodowych Targów Książki na świecie, odmówiono udziału w targach wydawcom rosyjskim, którzy od wielu lat mieli własne, narodowe stoisko w Warszawie. Na zbiorczym stoisku Ukraińskiego Instytutu Książki można będzie zapoznać się z ofertą wydawniczą blisko 35 oficyn i instytucji, a z czytelnikami spotkają się na Targach znane i cenione autorki: Oksana Zabużko – która wygłosi wykład inauguracyjny podczas oficjalnego otwarcia Targów, a także Wiktoria Amelina, Tamara Duda, Lubow Jakymczuk i Kateryna Kałytko. We współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki oraz Ambasadą Ukrainy w Polsce został zorganizowany przewóz książek z Ukrainy i planowana jest ich sprzedaż w czasie Targów. Symbolicznego wsparcia finansowego obecności ukraińskich wydawców na Targach w Warszawie obiecał udzielić Instytut Książki.

Targi to idealne miejsce, by spotkać ulubionych autorów, kupić ich książki i zdobyć autografy. Takich okazji będzie mnóstwo, a wśród nich warte wyróżnienia literackie premiery, takich autorów jak m.in.: Łukasz Orbitowski, Radek Rak, Wit Szostak, Mariusz Szczygieł, Victoria Kielland, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda, Vincent V. Severski, Maciej Siembieda, Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka, Katarzyna Tubylewicz, Magdalena Majcher, Lene Ask, Anja Dahle Øverbye i Adam Bodnar w rozmowie z Bartoszem Bartosikiem, Urszula, Ullenka i Katarzyna Bareja. Na Targach zagoszczą również: Jakub Małecki, Anna Gacek, Marta Grzywacz, Konstanty Gebert, Krystyna Kurczab-Redlich, która o Rosji będzie rozmawiać z Witoldem Szabłowskim, a także Jagoda Ratajczak, Bożena Keff i Antoni Zając, Krystyna Mirek, Katarzyna Barlińska, Monika Rutka oraz Lucjusz T. Olszewski, Łukasz Mikołajewski, Sylwia Chutnik i Magdalena Winnicka. Ważnym wydarzeniem targowym będzie czwartkowe spotkanie z Douglasem Stuartem, autorem powieści Shuggie Bain, najgłośniejszego światowego debiutu literackiego ostatnich lat, uhonorowanego Nagrodą Bookera w 2020 roku.

Podczas Targów poznamy laureatów nagród: IKARA – nagrody Targów Książki w Warszawie i PTWK dla autora (Mecenasem Nagrody IKAR jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS), 62. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2021, 13. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Magellana w konkursie na „Najlepsze publikacje turystyczne”, Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, Nagród „Nowej Fantastyki” i Literackiej Nagrody Motyli. Rozstrzygnięty zostanie organizowany przez PTWK, Sekcję Poligrafów SIMP oraz magazyn “Wydawca” Ranking Wydawcy Wybierają Drukarnie. W piątek, drugiego dnia Targów, wydawcy akademiccy odbiorą wyróżnienia i nagrody w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Rektora Politechniki Warszawskiej za najlepszą książkę techniczną o charakterze dydaktycznym i Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. Mecenasem Nagrody ACADEMIA jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Wiele literackich atrakcji skierowanych będzie do najmłodszych gości. Będą nowości wydawnicze i klasyka dziecięcej i młodzieżowej literatury, także spotkania z twórcami książek dziecięcych i młodzieżowych – pisarzami, tłumaczami i ilustratorami.

Goście branżowi, wydawcy, tłumacze, ilustratorzy, księgarze i bibliotekarze znajdą na majowych targach wiele spotkań, debat i warsztatów. Spotkania: o polskim czytaniu i nieczytaniu, zawodzie tłumacza, bibliotekach na przestrzeni wieków, sytuacji branży wydawniczej Ukrainy i perspektywach współpracy z rynkami Unii Europejskiej, czy o tym jak napisać książkę dla dzieci i trafić z nią pod strzechy, to tylko niektóre z bardzo wielu propozycji dla osób zawodowo związanych z rynkiem książki.

Równolegle z Targami odbędą się aż trzy festiwale literackie: Kryminalna Warszawa, Komiksowa Warszawa, Strefa Fantastyki.

Festiwal Kryminalna Warszawa to spotkania ze znakomitymi autorami tego gatunku. Na Targach zagoszczą m.in.: Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Vincent V. Severski, Maciej Siembieda, Anna Kańtoch, Anna Rozenberg, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Tomasz Duszyński, Krzysztof Domaradzki, Magdalena Majcher, Gaja Grzegorzewska, Anna Górna, Izabela Janiszewska, Bartosz Szczygielski, Przemysław Żarski, Agnieszka Jeż, Julia Łapińska i Małgorzata Starosta. Festiwalowi towarzyszy Konkurs, którego laureatów poznamy w piątek 27 maja. Mecenasem Grand Prix Festiwalu jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Festiwal Komiksowa Warszawa (program Festiwalu zaprezentował jego organizator Paweł Timofiejuk) to odrębny sektor stoisk z publikacjami i ponad 50 spotkań i warsztatów z autorami gatunku, a także interesujących wystaw. Gwiazdami tegorocznego Festiwalu będą m.in.: Lene Ask, Typex, Paco Roca, Javier de Isusi, Tony Sandoval. Warto też zwrócić uwagę na polskich autorów, a wśród nich na Berenikę Kołomycką, której seria dla dzieci „Malutki lisek i wielki dzik” zaczęła się ukazywać w tym roku na rynku amerykańskim i norweskim, Jakuba Topora, którego komiks Dziadostwo (drugi tom ma właśnie premierę) jest nominowany do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Wojciecha Stefańca, który z Danielem Odiją tworzy serię komiksową „Bardo”, sprzedaną właśnie do Niderlandów. Fani komiksu będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych twórców i otrzymać rysowane dedykacje. Organizatorem Festiwalu jest Polskie Stowarzyszenie Komiksowe.

Na fanów fantastyki czeka weekendową strefę spotkań z najpopularniejszymi autorami tego gatunku. W tym roku w strefie fantastyki zagoszczą m.in.: Marta Kisiel, Katarzyna Miszczuk, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Aneta Jadowska, Jakub Ćwiek, Gaja Grzegorzewska, Magdalena Salik, Jagna Rolska, Marcin Mortka, Arkady Saulski i Jacek Galiński. Miłośnicy tego gatunku będą mieli szansę dowiedzieć się czegoś więcej na temat kobiecej perspektywy w fantastyce, ukraińskiej fantastyki, fantastyki przygodowej, militarnej i tej dla dzieci. Podczas Targów poznamy także laureatów Nagrody „Nowej Fantastyki” 2022.

Program Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki” zaprezentowała Agnieszka Karp-Szymańska: w weekend można się będzie wziąć udział w w wielu ciekawych warsztatach i spotkaniach, m.in.: z Grzegorzem Kasdepke, Kristin Roskifte, Malin Falch, Sylwią Chutnik, Iloną Wiśniewską, Yvette Żółtowską-Darską, Mirosławem Wlekłym, Martą Guśniowską, Magdaleną Górską, Leszkiem Talko, Bereniką Kołomycką, Piotrem Sochą, Maćkiem Kurem i Magdaleną „Meago” Kanią, Joanną Jagiełło, Justyną Bednarek i ilustratorką Niką Jaworowską-Duchlińską, Krzysztofem Łapińskim i ilustratorką Martą Kurczewską.

Artur Jóźwik – dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy zaprezentował program „Zaczytana Warszawa” z warsztatami dla dzieci oraz spotkaniami wokół warszawskich nagród literackich. O stolicy w literaturze porozmawiają Justyna Sobolewska, Paweł Sołtys i Grzegorz Piątek. Książki dla dzieci będą tematem spotkania z Justyną Bednarek i Piotrem Sochą, a o polskim komiksie porozmawiają Karolina Szymaniak, Szymon Holcman i Dominika Węcławek. Tegoroczne Targi Książki w Warszawie będą nie lada gratką dla miłośników literatury non-fiction. W ramach Dnia Reportażu odbędą się spotkania z finalistami i laureatem/tką ustanowionej przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Z miłośnikami reportażu literackiego na Targach Książki w Warszawie spotkają się autorzy książek-finalistek 13. edycji nagrody.


Więcej informacji oraz szczegółowy program na stronie Targów: https://targiksiazkiwarszawa.pl
oraz profile w mediach społecznościowych: Facebook | Instagram | Twitter | Norwegia na Targach Książki w Warszawie 2022

Zapraszamy na Targi wszystkich miłośników książki i tych, którzy dopiero zaczynają swoją literacką przygodę.
Targi Książki w Warszawie czynne będą w godzinach:

26.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 18:00
27.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00
28.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00
29.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 17:00

(info ap.)

Dodaj komentarz