Tegorocznym laureatem Nagrody Literacką im. Marka Nowakowskiego został Kazimierz Orłoś. Jury przyznało nagrodę za całokształt twórczości ze szczególnym uwzględnieniem dorobku nowelistycznego, w którym laureat osiągnął mistrzostwo udokumentowane wieloma dziełami wydanymi w ciągu sześćdziesięciu lat.
Jak podkreślił w laudacji prof. Maciej Urbanowski (przewodniczący Jury), Kazimierz Orłoś ma zdolność opisywania rzeczy z jednej strony „codziennych, chciałoby się powiedzieć banalnych”, z drugiej zaś – jest „wyczulony na fakty ciemne i zło, które ujawnia się we współczesnym świecie”.
Nagrodę przyznało Jury w składzie: Maciej Urbanowski (przewodniczący kapituły nagrody), Wojciech Chmielewski, Włodzimierz Bolecki, Irena Makarewicz, Janusz Drzewucki i Mateusz Matyszkowicz.
Nagroda przyznawana jest od 2017 roku, jej celem jest docenianie autorów osiągających szczególne mistrzostwo w krótkich formach prozatorskich. Jej organizatorem jest Biblioteka Narodowa.
W ubiegłych latach laureatami zostali: Wojciech Chmielewski, Paweł Sołtys, Rafał Wojasinski, Marta Kwaśnicka i Wojciech Feliks Kudyba. Wyróżnienie przyznawane jest od 2017 roku.
Kazimierz Orłoś (ur. 1935 r.): prozaik, autor słuchowisk radiowych, scenarzysta filmowy i telewizyjny, dramaturg i publicysta. Z wykształcenia prawnik. Od lat 70. W latach 70. pracował jako dziennikarz w Polskim Radiu i zespole tygodnika „Literatura”. Jego debiutanckie opowiadania „Dziewczyna z łódki” ukazało w roku 1958 na łamach „Twórczości”. Wydanie drukiem powieści Cudowna melina w paryskim Instytucie Kultury doprowadziło do zwolnienia go z pracy i objęcie zapisem cenzury. Od 1977 publikował wyłącznie w drugim obiegu. Współpracował z Radiem Wolna Europa, publikował w „Kulturze” paryskiej oraz londyńskim „Pulsie”. Po 1989 roku współpracował z tygodnikiem „Solidarność”, „Gazetą Wyborczą”, „Rzeczpospolitą”, „Życiem” i „Gazetą Polską”.
(info wg PAP, fot. archiwum autora))
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.