Targi w Polsce

TKwW – wybrane spotkania

Z kilkudziesięciu planowanych podczas Targów Książek w Warszawie spotkań literackich wybraliśmy naszym zdaniem najciekawsze (choć wszystkie warte są uwagi).


WTK 2021 – spotkanie z Remigiuszem Mrozem

26 maja, czwartek
12:00 – 13:30
Uroczyste otwarcie Targów Książki w Warszawie ze specjalnym udziałem Oksany Zabużko, która wygłosi wykład inauguracyjny
Scena główna A

15:00 – 15:45
Między nami. Oksana Zabużko – ukraińska pisarka, poetka i eseistka w literackiej rozmowie z norweską autorką Vigdis Hjorth. Prowadzenie: Maria Gołębiewska-Bijak
Scena główna A
Wydarzenie organizowane w ramach programu: Norwegia – Gość Honorowy

17:00 – 17:55
Douglas Stuart w rozmowie z Michałem Nogasiem
Scena główna A
„Shuggie Bain” Douglasa Stuarta w tłumaczeniu Krzysztofa Cieślika to najgłośniejszy światowy debiut literacki ostatnich lat, który został okrzyknięty arcydziełem i uhonorowany Nagrodą Bookera w 2020 roku. Akcja powieści dzieje się w Glasgow przetrzebionym przez reformy Margaret Thatcher. To łamiąca serce opowieść o uzależnieniu, seksualności i miłości, przywołująca na myśl dzieła Édouarda Louisa, Alana Hollinghursta czy Hanyi Yanagihary.
Urodzony w Glasgow i mieszkający w Nowym Jorku Douglas Stuart przyjedzie do Polski w ramach europejskiej trasy literackiej. Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś.
Wydawnictwo Poznańskie


27 maja, piątek
15:00 – 15:55
„POETKI W TEATRZE”. Spotkanie z poetką, eseistką i wykładowczynią, Bożeną Keff poprowadzi pisarka Barbara Klicka
Scena główna A
Keff jest autorką kilku tomów poezji, dwukrotnie nominowaną do Nagrody Literackiej NIKE: w roku 2002 za tom Postać z cieniem i w 2009 za Utwór o matce i ojczyźnie. Ten ostatni, postrzegany jako jej najważniejszy utwór, eksploruje temat wpływu żydowskiej tożsamości i pamięci na relacje między matką a córką. Utwór o matce i ojczyźnie był kilkakrotnie inscenizowany w teatrze, m.in. przez Jana Klatę (2011). W tym roku Keff powraca do teatru z nowym tekstem inspirowanym życiem i twórczością Sylvi Plath, napisanym specjalnie dla Teatru Studio.
Barbara Klicka – pisarka, redaktorka, kuratorka projektów artystycznych. Jako poetka została laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Jej debiutancka powieść Zdrój została natomiast nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia oraz do Nagrody Conrada i przetłumaczona na sześć języków. Autorka tekstów teatralnych, między innymi poematu scenicznego Elementarz, który został wystawiony na dużej scenie Teatru Narodowego w Warszawie w reżyserii Piotra Cieplaka. Kuratorka i współtwórczyni wielu przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych m.in projektu Pochwalone, czy Festiwalu Europejski Poeta Wolności. Pisuje felietony do „Dialogu”, jest kierowniczką literacką STUDIO teatrgalerii.

17:00 – 17:55
Katarzyna Tubylewicz „Szwedzka sztuka kochania” PREMIERA
Scena B
„Szwedzka sztuka kochania” – zbiór reportaży i reporterskich rozmów to kolejna opowieść Katarzyny Tubylewicz o Szwecji, a zarazem bardzo uniwersalna i odkrywcza książka na temat miłości i erotyki.
Prowadzenie: Adam Szaja

18:00 – 18:55
Gala Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa
Scena główna A
Konkurs o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa towarzyszy Festiwalowi organizowanemu w ramach Targów Książki w Warszawie. Jury nagrodzi najlepsze powieści kryminalne napisane w języku polskim, wydane od 10 września roku 2021 do 8 kwietnia 2022 r. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie powieści kryminalnych najlepszych pod względem literackim.
Mecenasem Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa jest ZAiKS
Organizator: Fundacja Historia i Kultura

18:00 – 18:55
DEPRESJA DZIECI I MŁODZIEŻY. Jak stworzyć dzieciom lepszy świat? Panel dyskusyjny inspirowany książką Małgorzaty Gołoty „Żyletkę zawsze noszę przy sobie”.
Sala Kisielewskiego
 Co to jest depresja
 Jakie są objawy
 Jak przeciwdziałać
 Jak wychować szczęśliwe dzieci
Spotkanie poprowadzi autorka Małgorzata Gołota, a udział wezmą jej książkowi rozmówcy oraz osoby rekomendujące książkę.
Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że z roku na rok rośnie liczba prób samobójczych podejmowanych przez młodych ludzi. Rośnie też liczba samookaleczeń.
Dzieci często boją się, że zostaną niezrozumiane, że ktoś je oceni jako słabe, leniwe, głupie, uważają, że zawiodły swoją rodzinę. Przede wszystkim jednak boją się, że o ich chorobie dowiedzą się inni. Wstyd jest tu czynnikiem kluczowym.
Bardzo ważne jest głośne mówienie o tym, czym jest depresja i do czego prowadzi, jeśli jest nieleczona.
TA KSIĄŻKA JESZCZE NIGDY NIE BYŁA TAK POTRZEBNA.
Organizator: Wydawnictwo FILIA

18:00 – 18:55
„Języczni. Co język robi naszej głowie” Jagoda Ratajczak, Olena Apchel i Justyna Suchecka
Scena B
O tym, jak pod wpływem migracji będą zmieniać się nasze doświadczenia językowe oraz jak znajomość innych języków wpływa na nasz sposób myślenia, odczuwania i patrzenia na świat porozmawiamy z Jagodą Ratajczak, autorką książki „Języczni. Co język robi naszej głowie” oraz Oleną Apchel, pochodzącą z Donbasu reżyserką, kulturoznawczynią, wykładowczynią i kuratorką projektów artystycznych.
Prowadzenie: Justyna Suchecka, dziennikarka TVN24.pl.
Organizator: KARAKTER


28 maja, sobota
11:00 – 11:55
Radek Rak „Agla. Alef” PREMIERA
Scena główna A
Zdobywca Nagrody Literackiej Nike – Radek Rak – w ogniu pytań dziennikarki Natalii Szostak.
Piszący weterynarz, autor bestsellerowej „Baśni o wężowym sercu”, miłośnik gór i herbaty, opowie o swojej najnowszej i długo wyczekiwanej przez czytelników książce. Jak powstawała „Agla. Alef”? Czy trudno połączyć pracę wziętego pisarza i tę w lecznicy dla zwierząt?
„Agla. Alef” to brawurowa historia przygodowa, ale też wnikliwa i wzruszająca powieść psychologiczna o dojrzewaniu i przemianie, o miłości i odkrywaniu swej cielesności, o zawiedzionych przyjaźniach, wykluczeniu i samotności, o odnajdywaniu siebie i stawaniu się człowiekiem w całym tego słowa znaczeniu.
Radek Rak – pisarz i lekarz weterynarii. Za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” otrzymał Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego oraz European Science Fiction Society Award w kategorii Best Written Work of Fiction.
Organizator: Powergraph.

12:00 – 12:55
Stanisław Bareja oczami córki – Katarzyna Bareja „Żaby w śmietanie, czyli Stanisław Bareja i bliscy” PREMIERA
Scena B
Spotkanie autorskie z Katarzyną Bareją z okazji premiery jej książki „Żaby w śmietanie, czyli Stanisław Bareja i bliscy”. Autorka, filmoznawczyni i psychoterapeutka, wspomina z czułością ojca, Stanisława Bareję, którego komedie: Miś, Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz czy serial Alternatywy 4 w pełni zasługują na miano kultowych. Sięgając po niepublikowane fragmenty rodzinnych pamiętników i prywatne listy, ukazuje życie Barejów widziane „od kuchni”. Przedstawia sylwetkę reżysera w anegdotach, oferując Czytelnikowi ciepły, rodzinny portret.
Prowadzenie: Małgorzata J. Berwid.
Organizator: Axis Mundi

12:00 – 12:55
Magdalena Majcher „Najgorszy dom” PREMIERA – Festiwal Kryminalna Warszawa
Scena C
Czasem największe zło czai się w rodzinnych czterech ścianach… „Najgorszy dom”, nowa książka Magdaleny Majcher, autorki bestsellerowych powieści true crime „Małe zbrodnie” i „Mocna więź”, to tajemnicza, intrygująca i skłaniająca do refleksji powieść obyczajowo-kryminalna. To także ważny
i mocny głos przeciwko przemocy, tak bardzo potrzebny wielu kobietom.

Magdalena Majcher – autorka poczytnych powieści obyczajowych z rozbudowanym tłem społecznym. Debiutowała w 2016 roku. Dotychczas wydała ponad dwadzieścia książek.
Prowadzenie: Adam Szaja
Wydawnictwo WAB

13:00 – 13:55
Katarzyna Bonda PREMIERA
Scena główna A
Autorka zaprezentuje kolejną część uwielbianej przez czytelników (i wyczekiwanej!) serii z Hubertem Meyerem – detektywem i pierwszym książkowym profilerem w polskiej literaturze kryminalnej.
Najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Książki Katarzyny Bondy sprzedały się w Polsce w nakładzie trzech milionów egzemplarzy. Są wydawane w 16 krajach.
Prowadzenie: Andrzej Sołtysik

13:00 – 13:55
Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+ w Polsce
Scena C
„Cała siła” to obszerny, prawie tysiącstronicowy wybór wyrazistych i poruszających tekstów. Stanowi on wyjątkowy zapis doświadczeń osób LGBTQ+ w Polsce – ich dorastania i samotności, pierwszych miłości, coming out-ów, odrzucenia – lub akceptacji – ze strony najbliższych, sytuacji w szkole i w pracy, opresji ze strony Kościoła i prawicowych polityków. Zawarte w antologii teksty są lustrem, w którym odbija się Polska. O jej squeerownym obliczu porozmawiają Lucjusz T. Olszewski, Łukasz Mikołajewski oraz Sylwia Chutnik.
Wydawnictwo KARAKTER

14:00 – 14:55
Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka „Jak się starzeć bez godności” PREMIERA
Scena B
O STARZENIU SIĘ BEZ OWIJANIA W BAWEŁNĘ, Z HUMOREM I DYSTANSEM
Długo wydawało się im, że wciąż się świetnie zapowiadają, a prawdziwe życie jeszcze jest przed nimi. Sukcesy, super szczęście, te rzeczy. Teraz okazuje się, że zanim rozwinęły skrzydła, czas je zwinąć. Jak z tym żyć? Jak się starzeć? Z godnością, czy może jednak bez?
Odpowiedzi na tak poważne pytania, że można osiwieć, szukają w swoim antyporadniku dwie doskonałe i wielce przy tym dowcipne reporterki – Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka, twórczynie podcastu „Jak się starzeć bez godności”.
Prowadzenie: Szymon Kloska
Wydawnictwo AGORA

14:00 – 14:55
Wojciech Chmielarz „Długa noc” PRZEDPREMIEROWO – Festiwal Kryminalna Warszawa
Scena C
Wojciech Chmielarz powraca z cyklem o komisarzu Jakubie Mortce w nowej powieści „Długa noc”. W tej odsłonie serii Mortka zostaje wezwany z Hagi, by wesprzeć kolegów w śledztwie dotyczącym seryjnych morderstw w środowisku warszawskich prostytutek. Stawka jest wysoka, bo jednocześnie okazuje się, że zagrożeni mogą być jego najbliżsi. Jak daleko się posunie, by ich ocalić?
Prowadzenie: Adam Szaja
Wydawnictwo MARGINESY

15:00 – 15:55
Łukasz Orbitowski „Chodź ze mną” PREMIERA
Scena główna A
Spotkanie z kultowym pisarzem, Łukaszem Orbitowskim, który opowie o swojej najnowszej powieści „Chodź ze mną”.

To piękna historia miłości polskiej studentki i sowieckiego kapitana niszczyciela, która napisana jest z niezwykłą czułością i delikatnością. To najlepsza z dotychczasowych powieści wielokrotnie nagradzanego autora, jest opowiedziana z perspektywy syna głównego bohatera, Dustina, który po latach próbuje konfrontować się z historią własnego ojca, swoim dziedzictwem, szaleństwem i rodzącą się w nim, bolesną świadomością pokoleniową. Pozornie opowieść o wielkiej ucieczce z Polski Ludowej ku lepszemu, stanowi idealny pretekst do zajrzenia w głąb “ludzkich serc”, stanowiąc doskonałą analizę silnych namiętności, uczuć, relacji, a także próbując odpowiedzieć na pytanie: czy po czasie stajemy się swoimi własnymi rodzicami? Po mistrzowsku oddał realia Gdyni lat 50. ubiegłego wieku.
Prowadzenie: Szymon Kloska
Świat Książki

16:00 – 16:55
Adam Bodnar „Nigdy nie odpuszczę” PREMIERA
Scena B
Książka „Nigdy nie odpuszczę” to nie są wspomnienia byłego rzecznika. To analiza bieżącej sytuacji, uwzględniająca również dramatyczne wydarzenia związane z napaścią Rosji na Ukrainę i niezwykle ważną rolę, jaką społeczeństwo polskie ma w tym kontekście do odegrania.
„Nigdy nie odpuszczę” Adam Bodnar w rozmowie z Bartoszem Bartosikiem.
Prowadzenie: Szymon Kloska

Adam Bodnar(ur. 1977), nauczyciel akademicki, działacz społeczny i publicysta. Rzecznik praw obywatelskich VII kadencji (09.2015–07.2021), dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS, doradca krajowych i międzynarodowych organizacji pozarządowych.
Bartosz Bartosik (ur. 1989), dziennikarz i publicysta specjalizujący się w sprawach społecznych. Z wykształcenia bohemista. Jest członkiem redakcji „Więzi” i sekretarzem think tanku Laboratorium „Więzi”. Uczestniczy w pracach Komitetu Dialogu Społecznego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.
Wydawnictwo AGORA

16:00 – 16:55
Vincent V. Severski „Plac Senacki 6 PM” PREMIERA – Festiwal Kryminalna Warszawa
Scena C
Prowadzenie: Adam Szaja

18:00 – 18:55
Wit Szostak „Szczelinami” PREMIERA
Scena główna A
Życie to poezja czy proza? Na to i inne pytania Oldze Wróbel (Kurzojady) spróbuje odpowiedzieć Wit Szostak, autor nowej, odważnej powieści „Szczelinami”.
To najbardziej ryzykowna z moich książek. Po pierwsze, nie jestem poetą. Po drugie, nie jestem kobietą. Więc porwałem się na niemożliwe. – Wit Szostak
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie, podczas którego czytelniczki i czytelnicy będą mogli złożyć jak z puzzli fragmenty życiorysu wyjątkowej bohaterki najnowszej książki Szostaka. I dowiedzieć się, dlaczego autor napisał powieść z perspektywy… kobiety.
Wit Szostak – autor powieści, opowiadań i dramatów. Jego książki były nominowane do Nagrody Literackiej Nike (Fuga, 2012) i do Paszportów Polityki (Sto dni bez słońca, 2014). Ostatnio wydał powieść Cudze słowa (2020). Jako Dobrosław Kot publikuje teksty filozoficzne, ostatnio Tratwę Odysa. Esej o uchodźcach (2020).
Organizator: Powergraph


29 maja, niedziela
12:00 – 12:55
Mariusz Szczygieł „Fakty muszą zatańczyć” PREMIERA
Scena główna A
Premiera książki Mariusza Szczygła „Fakty muszą zatańczyć”.
Prowadzenie: Anna Solak
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie

12:00 – 12:55
Marta Grzywacz „Blizny. Prawdziwa historia królików z Ravensbruck”
Scena B
Nowa książka Marty Grzywacz – autorki obsypanego nagrodami reportażu Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld – po raz pierwszy opowiada mało znaną historię kobiet poddawanych eksperymentom medycznym w obozie w Ravensbrück i w ogóle nie znaną historię ich
powojennego leczenia w USA.

Marta Grzywacz – dziennikarka i publicystka historyczna, absolwentka Wydziału Prawa UW. Publikuje w „Gazecie Wyborczej” i „Newsweeku”, pisze głównie o historii XX wieku. Jej pierwsza książka, Obrońca skarbów. Karol Estreicher w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki, zdobyła nagrodę internautów dla najlepszej książki historycznej 2017 r. w plebiscycie „Historia Zebrana”. Opublikowana w 2020 r. Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld przyniosła autorce nagrodę „Juliusz” dla najlepszej biografii 2020 r., Nagrodę KLIO przyznawaną przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz nagrodę publiczności na Festiwalu Reportażu w Lublinie

Wydawnictwo WAB

12:00 – 12:55
Oswajając emocje – „Pożegnanie z Wesołą i inne opowiadania dla dzieci” – w spotkaniu udział wezmą: Bela Komoszyńska, Mela Koteluk, Marika, Marta Kosakowska, Natalia Moskal, Olga Stokłosa, Alicja Stokłosa
Sala Kisielewskiego

Wydawnictwo Fame Art zaprasza na spotkanie wokół zbioru opowiadań dla dzieci „Pożegnanie z Wesołą i inne opowiadania”. Autorkami pięknych, mądrych, wrażliwych na potrzeby najmłodszych czytelników i czytelniczek opowiadań są artystki muzyczne: Natalia Grosiak, Bela Komoszyńska, Marika, Mela Koteluk, Natalia Moskal oraz Olga Stokłosa.

Rozmowy o emocjach nigdy nie są łatwe. Szczególnie, gdy trzeba je przeprowadzić z dzieckiem. Gorąco zapraszamy na spotkanie dotyczące niezwykłej książki, która może to ułatwić. W spotkaniu weźmie udział również Alicja Stokłosa, pedagożka, trenerka umiejętności społecznych, która sprawowała opiekę merytoryczną nad przygotowaniem książki. Rozmowę poprowadzi dziennikarka Gabi Drzewiecka.

Gościnie: Bela Komoszyńska, Mela Koteluk, Marika Marta Kosakowska, Natalia Moskal, Olga Stokłosa, Alicja Stokłosa

Prowadzenie: Gabi Drzewiecka

13:00 – 13:55
Anna Gacek „Ekstaza. Lata 90. Początek”
Scena B
Fantastyczne lata 90. Seks, narkotyki i grunge. Supermodelki i trabanty. Seriale, muzyka, pop kultura. Opowieść o młodych ludziach zagubionych w swoim sukcesie, o pułapkach sławy i bezlitosnym świecie mediów. Nikt nie opowiada o tych niezapomnianych wydarzeniach tak, jak radiowa dziennikarka Anna Gacek, autorka bestsellerowej książki „Ekstaza. Lata 90. Początek”.

Prowadzenie: Maja Chitro

Wydawnictwo MARGINESY

14:00 – 14:55
Konstanty Gebert „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło”
Scena B

Konstanty Gebert śledzi historię ludobójstw ostatnich 120 lat, od wymordowania przez cesarskie Niemcy rdzennych mieszkańców Namibii, poprzez dokonane przez Turków ludobójstwo Ormian, zbrodnie popełnione w Kambodży Czerwonych Khmerów oraz w Rwandzie i w byłej Jugosławii, aż po dokonujące się dzisiaj w Chinach wyniszczanie Ujgurów. Pyta o ich źródła i konsekwencje oraz o to, czy i jak możemy je powstrzymać, by hasło „Nigdy więcej” nie było pustym frazesem.

Prowadzenie: Jerzy Kisielewski

Wydawnictwo AGORA

15:00 – 15:55
Krystyna Kurczab-Redlich – rozmowę z autorką bestsellerowej książki „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” poprowadzi Witold Szabłowski
Scena główna A

Krystyna Kurczab-Redlich – autorka książek o Rosji „Pandrioszka”, „Głową o mur Kremla” i biografii Putina „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”, laureatka wielu nagród dziennikarskich, m.in. nagrody im. Tischnera, nagrody im Wańkowicza, w 2005 r. zgłoszona przez Amnesty International i Fundację Helsińską do Pokojowej Nagrody Nobla.

Wydawnictwo WAB


Pełne program Targów Książki w Warszawie


(info Fundacja Historia i Kultura)

Dodaj komentarz