Konkursy Konkursy zagraniczne

Międzynarodowa Nagroda Bookera nie dla Olgi Tokarczuk

Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk nie znalazły uznania w oczach jury Międzynarodowej Nagrody Bookera. Nagrodę przyznano powieści Tomb of Sand autorstwa indyjskiej pisarki Geetanjali Shree, w tłumaczeniu Daisy Rockwell. Panie podzielą miedzy sobą po równo 50 tysięcy funtów.

Tomb of Sand to pierwsza powieść przetłumaczona z języka hindi, która została wyróżniona Bookerem. 

Osadzona w północnych Indiach powieść opowiada o perypetiach 80-letniej kobiety, która niespodziewanie trafia wir niekonwencjonalnego życie. 

W efekcie powstała książka wciągająca, zabawna i niezwykle oryginalna, będąca jednocześnie aktualnym protestem przeciwko niszczącemu wpływowi granic – czy to między religiami, krajami czy płciami. 

Tegorocznemu jury przewodniczył irlandzki tłumacz Frank Wynne. Razem z nim książki oceniali: amerykańsko-turecka pisarka, badaczka i krytyczka literacka Merve Emre, pisarka i prawniczka z Zimbabwe Petina Gappah, brytyjska dziennikarka Viv Groskop oraz singapurski pisarz i tłumacz literacki Jeremy Tiang.

Na tegorocznej krótkiej liście znalazły się następujące pozycje:

  • Bora Chung, Cursed Bunny, przeł. Anton Hur
  • Jon Fosse, A New Name: Septology VI-VII, przeł. Damion Searls
  • Mieko Kawakami, Heaven, przeł. Samuel Bett, David Boyd
  • Claudia Piñeiro, Elena Knows, przeł. Frances Riddle
  • Geetanjali Shree, Tomb of Sand, przeł. Daisy Rockwell
  • Olga Tokarczuk, The Books of Jacob (Księgi Jakubowe), przeł. Jennifer Croft

Międzynarodowa Nagroda Bookera jest przyznawana co roku dla najlepszej książki przełożonej na język angielski i opublikowanej w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Od 2016 roku wyróżnienie przyznawane jest za konkretną książkę, wcześniej, co dwa lata, otrzymywali ją pisarze za całokształt twórczości. Wkład autora, jak i tłumacza traktowany jest równorzędnie. Na nagrody przeznaczone jest 62 tys. £, z czego laureaci otrzymają po 25 tys. £, a autorzy i tłumacze z krótkiej listy po 500 £.

(źródło organizatora)

One thought on “Międzynarodowa Nagroda Bookera nie dla Olgi Tokarczuk

Dodaj komentarz