Biblioteki Różne

Wakacyjna Szkoła Poezji Wolnych Lektur

Biblioteka internetowa Wolne Lektury po raz kolejny zaprasza miłośników poezji oraz początkujących twórców do wzięcia udziału w Szkole Poezji. Tym razem zaprasza na wakacyjny kurs online – przez 6 tygodni o poezji opowiadać będą prof. dr hab. Piotr Śliwiński (Uniwersytet Adama Mickiewicza), dr Artur Hellich (Uniwersytet Warszawski), Natalia Malek i Grzegorz Uzdański.


Spotkania rozpoczną się 13 lipca i potrwają do połowy września. Udział w kursie jest bezpłatny.

Wakacyjna Szkoła Poezji Wolnych Lektur to 24 godziny spotkań z wybitnymi poetami, literaturoznawcami i krytyczkami literackimi. Pod ich okiem uczestnicy dowiedzą się, jak interpretować i tworzyć poezję. W Szkole Poezji Wolnych Lektur będziemy wspólnie zastanawiać się nad tym, co mówi i jaka może być dziś poezja.

Szkoła ma na celu poszerzenie czytelniczego oraz pisarskiego warsztatu kursantów. Na zajęciach będę szczegółowo, czasem słowo po słowie, interpretował kilka wybranych utworów z literatury polskiej, wykorzystując do tego klasyczne metody rozbioru analitycznego, jakimi posługują się badacze literatury – mówi dr Artur Hellich, który poprowadzi zajęcia „Jak rozpoznać dobry wiersz? Ćwiczenia z interpretacji poezji polskiej”. Natomiast Grzegorz Uzdański opowiadać będzie o rozmaitych możliwych sensach, kryjących się (albo nie kryjących, tylko występujących jawnie) w wierszu podczas zajęć pt. „Co autor miał na myśli. Wykłady o wierszach”.

Autorskie wykłady będą prowadzone dwa razy w tygodniu przez internet, co umożliwi udział osobom mieszkającym poza Warszawą. W kursie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie.

To już druga edycja kursu. Na jesieni 2021 przeprowadzono 48 godzin wykładów o poezji (można je obejrzeć na kanale YouTube Wolnych Lektur). Zachwyciłam się cudnymi osobowościami prowadzących, szczególnie profesorów Jarniewicza i Śliwińskiego. Czekałam na te wieczory wpisane w rytm tygodnia, choć nie zawsze mogłam w nich uczestniczyć. To była wspaniała podróż w świat daleki od całej codzienności – tak o pierwszej edycji kursu wypowiadała się jej uczestniczka.

Wszystkie wykłady Szkoły Poezji będą dostępne jako nagrania bezpłatnie w internecie, bez konieczności rejestracji. Natomiast warunkiem uczestnictwa w zajęciach na żywo, podczas realizacji nagrań, wraz z możliwością zadawania wykładowcom pytań, jest przesłanie zgłoszenia. Formularz rejestracyjny znajduje się tutaj.

W ramach projektu powstaną 24 godziny lekcji on-line, które będzie można obejrzeć w dowolnym miejscu i czasie, i które będą mogły posłużyć nie tylko pasjonatom poezji i jej twórcom, lecz także wspomogą nauczycieli i uczniów w edukacji szkolnej.


Biblioteka internetowa Wolne Lektury działa od 2007 roku i ma w swoich zasobach ponad 6400 utworów udostępnionych legalnie i bezpłatnie. Oprócz szeroko rozumianej klasyki literatury można tu znaleźć także tomiki wierszy poetów młodszego i starszego pokolenia, m.in. Justyny Bargielskiej, Miłosza Biedrzyckiego, Barbary Klickiej, Jerzego Jarniewicza, Juliana Kornhausera i Krystyny Miłobędzkiej. Wszystkie dostępne są tutaj.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022
(info Fundacja Nowoczesna Polska)

Dodaj komentarz