Ludzie Polskiej Książki (LPK) Odeszli od nas Rynek wydawniczy

Nie żyje Roman Gren

Nie żyje Roman Gren, pisarz i scenarzysta. Zmarł 9 sierpnia, miał 71 lat. O Jego śmierci napisała Monika Sznajderman na swoim profilu Fb.

Roman Gren (1951-2022) — pisarz i scenarzysta, z wykształcenia biolog, przez wiele lat pedagog i wychowawca w ośrodkach dla młodzieży. W 1981 roku wyemigrował do Francji. Pracował jako tłumacz w wydawnictwach emigracyjnych i przy Trzech kolorach Kieślowskiego. Jest współautorem scenariusza do filmu Agnieszki Holland Julia wraca do domu (2002). Publikował w polskich i zagranicznych czasopismach literackich. Za zbiór opowiadań Krajobraz z dzieckiem otrzymał w 1996 roku Nagrodę Fundacji Kultury oraz nominację do Nagrody Nike 1997. W 2011 ukazała się jego książka Schronisko, w 2012 Wyznanie. W Schronisku, będącym zbiorem literackich portretów ludzi z marginesu społecznego, współczesnych hominum sacrorum, którzy spotkali się w Grobowcu, paryskim przytułku dla bezdomnych, Gren przekonuje, że lepsze jest wrogiem dobrego, a prawda i piękno ukryte są w niedoskonałości.

Tak o nim pisała Agnieszka Holland na okładce dziejącego się w paryskim schronisku dla bezdomnych Schroniska:
Roman Gren przygląda się rzeczom i ludziom z pełną skupienia uwagą i formą czułości. To nie znaczy, że ich lubi albo że jest sentymentalny. To znaczy, że szanuje ich ulotną prawdę i wyjątkowość ich istnienia. Dzielę wybitnych fotografów na turystów i buddystów. Jedni fotografują wojny i egzotyczne pejzaże, inni (jak czeski fotograf Josef Sudek, który w latach niemieckiej okupacji i stalinizmu fotografował tylko widok z okna swej pracowni) odbicie światła na szybie, twarz starego człowieka, szklankę wody. Ci drudzy imponują mi naprawdę i oni właśnie dotykają tajemnicy. Gren opisuje tylko to, co poznał dogłębnie, czego doświadczył, czego mógł dotknąć. Wciąż dziwiąc się, że dalej nic o tym opisywanym świecie nie wie. Przez dwadzieścia lat wydał tylko dwie cienkie książki. Dla mnie więcej warte niż tony rozgadanej literatury.

(info o pisarzu wg Rozstaje)

Dodaj komentarz