Hurt/księgarstwo Księgarnie Rynek polski Rynek wydawniczy

Ewa Szmidt-Belcarz z pakietem większościowym Empiku

Obecna prezes zarządu spółki Ewa Szmidt-Belcarz obejmuje pakiet kontrolny w Grupie Empik. Sprzedającym 51% udziałów jest Penta Investments. Obie strony transakcji deklarują dalszą ścisłą i partnerską współpracę w zakresie inwestycji i rozwoju biznesu. Grupa Empik osiągnęła w ubiegłym roku 2,4 mld zł obrotów, z czego połowę wygenerował segment e-commerce i digital. Strony transakcji zobowiązały się nie ujawniać jej wartości.

Ewa Szmidt-Belcarz

W informacji Grupy Empik czytamy: Przejęcie większości udziałów w Grupie Empik przez Ewę Szmidt-Belcarz nie zmienia struktury zarządzania spółką ani strategii firmy, która jest realizowana od 2015 roku. Nowy wiodący akcjonariusz utrzymuje stanowisko prezesa i planuje dalszy długofalowy rozwój całej grupy we współpracy z Penta Investments.
Penta Investments pozostaje w spółce, posiadając 49% udziałów i deklaruje dalsze wsparcie rozwoju poszczególnych linii biznesowych.
Do 2026 roku planowane inwestycje osiągną poziom 300-350 mln zł i będą skoncentrowane głównie na wzroście organicznym, ale nie wyłączając wybranych akwizycji.
Strategią Grupy Empik jest dalsze inwestowanie w rozwój obszarów omnichannel, platformy e-commerce empik.com i ekosystemu subskrypcji, a także cyfryzację, automatyzację i robotyzację procesów w całej Grupie. Kontynuowane będą również inwestycje w dynamicznie rozwijającej się Grupie spółek, w obszarach tworzenia i dystrybucji treści tradycyjnych i cyfrowych, a także w zakresie event discovery i sprzedaży biletów na wydarzenia. Kluczowym elementem strategii pozostaje również zrównoważona ekspansja sklepów tradycyjnych oraz format convenience, uzupełniający rozwój e-commerce. Wejście Ewy Szmidt-Belcarz do grona akcjonariuszy nie oznacza zmian dla partnerów biznesowych, pracowników i pozostałych interesariuszy.
Współpraca z Penta Investments zawsze była bliska i otwarta. W dalszym ciągu łączy nas wspólna wizja rozwoju Grupy Empik, którą konsekwentnie i odważnie realizujemy od wielu lat. Dziś materializuje się kolejny ważny krok w historii naszej współpracy
.

Przejęcie Grupy Empik przez Ewę Szmidt-Belcarz jest przykładem transakcji wykupu menedżerskiego (MBO), które są rzadkością w przypadku firmy o takiej skali biznesowej.


Ewa Szmidt-Belcarz  od 2015 roku Prezes Zarządu Empik SA. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej, London School of Economics oraz MBA INSEAD. Karierę rozpoczynała w agencji reklamowej Euro RSCG i kontynuowała ją w międzynarodowych korporacjach: L’Oreal, Schwarzkopf & Henkel, Cadbury. Została pierwszym globalnym Partnerem na region CEE międzynarodowej firmy doradczej McKinsey.

(źródło Empik)

Dodaj komentarz