Rynek wydawniczy

Norblin i Canalleto w druku

Arx Regia Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum prezentuje swe jesienne nowości.


Jan Piotr Norblin. Sentymentalny reporter. Grafika i malarstwo
red. naukowy: Marta Zdańkowska
opracowanie graficzne i skład: Jarosław Skawiński
projekt okładki: Magdalena Paleczna

Obrazy i grafiki Jana Piotra Norblina są nie tylko popisem umiejętności technicznych artysty, ale także dowodem jego niezwykłych talentów obserwacyjnych. Poznając kręgi polskiej arystokracji, szlachty, mieszczan i prostych ludzi, szczegółowo odzwierciedlał ich świat na płótnie i papierze. Słusznie zwany sentymentalnym reporterem swoich czasów, nie unikał tematów biblijnych, antycznych, a w późniejszych latach także patriotycznych. Pracom Norblina ze zbiorów i depozytów Zamku Królewskiego w Warszawie towarzyszą w książce eseje prezentujące jego inspiracje i artystyczne wybory.

Bellotto zw. Canalettem. Zobacz to! / Bellotto called Canaletto. See it!
Artur Badach, Magdalena Królikiewicz
opracowanie graficzne: Sławomir Krajewski / bookidea

Bellotto był znany na całym kontynencie i należał do najbardziej wziętych autorów pejzaży miejskich. Zaczynał od terminowania w Wenecji, potem malował Wiedeń, Drezno, Pirnę i Monachium, ale najwięcej prac powstało w Warszawie. Ostatni polski król Stanisław August obdarzał go przyjaźnią i zaufaniem, co zaowocowało dużą liczbą zamówień.
Książka z popularnej polsko-angielskiej serii „Zobacz to! / See it!” przedstawia ciekawe detale, inspirujące konteksty oraz zaskakujące interpretacje wedut Bernarda Bellotta znanego jako Canaletto.


Zamkowe książki do kupienia w stacjonarnym sklepie muzealnym oraz online.
Zapraszamy również na stronę wydawnictwa → arxregia.pl

(info Arx Regia)

Dodaj komentarz