Rynek księgarski za granicą Rynek wydawniczy Rynek za granicą

Francja wprowadzi minimalną opłatę za dostawę książek zamawianych online

Francja planuje wprowadzić minimalną opłatę za dostawę w wysokości 3 euro w przypadku zamówień online na książki o wartości poniżej 35 euro. Ma to wyrównać szanse niezależnych księgarń w walce z gigantami handlu elektronicznego.

Już w 2014 roku uchwalono prawo zakazujące darmowej dostawy książek, jednak Amazon oraz inni dostawcy, jak choćby Fnac, obeszli je, pobierając opłatę w wysokości 1 centa, podczas gdy lokalne księgarnie pobierały średnio 7 euro.

W grudniu 2021 r. przegłosowano stosowną ustawę, która wykluczało tego typu działanie, czekano jednak na ustalenie przez rząd stawki minimalnej.

„Pozwoli to branży wydawniczej dostosować się do ery cyfrowej poprzez przywrócenie równowagi między dużymi platformami e-commerce, które oferują praktycznie darmową dostawę książek niezależnie od wielkości zamówienia, a księgarniami, które nie mogą sprostać takim cenom dostaw” – czytamy w oświadczeniach Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Finansów Francji. Francja powiadomi Komisję Europejską o swoim planie, a minimalna opłata za dostawę wejdzie w życie sześć miesięcy po wydaniu zgody przez UE.

Ministerstwo Kultury podało, że trzy euro opłaty, która obejmuje podatki, nie może być ominięta poprzez programy lojalnościowe lub kupowanie książek razem z innymi towarami. Dodał, że przy zamówieniach powyżej 35 euro dostawcy internetowi mogą stosować opłatę za dostawę w wysokości jednego centa.

Wg Amazona ​​ opłata za dostawę będzie „głównym” czynnikiem inflacji i szczególnie uderzy w czytelników na wsiach.

Wg SLF (Syndicat de la librairie française – Francuskie Zrzeszenie Księgarń) opłata w wysokości trzech euro jest zbyt wysoka  i wezwało rząd do obniżenia stawek poczty francuskiej za dostarczanie książek przez księgarnie.

Ponad 20% z 435 milionów książek sprzedanych we Francji w 2019 roku kupiono przez Internet, a udział w rynku 3300 niezależnych księgarń we Francji powoli maleje z powodu konkurencji ze strony sprzedawców internetowych, takich jak Amazon, Fnac i Leclerc.

(źródło wg Reuters)

Dodaj komentarz