Księgarnie Różne

Noc Księgarń 2022 już 7 października

7 października w ponad 150 księgarniach z 55 miast już po raz czwarty odbędzie się Noc Księgarń. W tym roku zapowiada się rekordowa edycja – zarówno pod względem liczby księgarń, jak i bogactwa i różnorodności zaplanowanych przez nie wydarzeń. Nocne święto literatury wspólnie z księgarniami i wydawcami organizuje dystrybutor książek OSDW Azymut (Grupa PWN).


Noc Księgarń to w tym roku ponad 200 wydarzeń. W programie czytelnicy znajdą kiermasze, spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i dorosłych, koncerty, spacery literackie, debaty, turnieje krzyżówek, wykłady, pokazy naukowe, konkursy i quizy literackie. Co roku Noc Księgarń zaskakuje bogactwem nietypowych wydarzeń. W tym roku w księgarniach będzie można potańczyć, pośmiać się podczas komediowych improwizacji literackich, posłuchać utworów Marii Konopnickiej w awangardowych interpretacjach muzycznych, potrenować jogę czy przygotować wegańskie przysmaki w trakcie warsztatów kulinarnych.

Część wydarzeń będzie można oglądać za pośrednictwem internetu, ale w tej edycji, jeszcze mocniej niż w poprzednich latach, organizatorzy zachęcają do spotkań na żywo, rozmów i wizyt w księgarniach.

„Pandemia zamknęła wielu z nas w domach, a jej długofalowym skutkiem jest to, że wolimy robić zakupy w internecie. Podczas Nocy Księgarń przypominamy czytelniczkom i czytelnikom, że księgarnie to nie tylko miejsca, w których dokonujemy zakupu książek. To także lokalne centra kultury, miejsca spotkań i rozmów o literaturze. Takich, których nigdy nie zastąpi internet” – mówi Anna Lubczyńska-Lafuente, Prezes Zarządu OSDW Azymut.

Noc Księgarń to przede wszystkim kiermasze oraz spotkania z pisarkami i pisarzami. Księgarze i księgarki przygotowali specjalne oferty, rabaty, prezenty i konkursy dla odwiedzających. Jak co roku udało się też zebrać imponujące grono gości, z którymi będzie można spotkać się w księgarniach. Będą to między innymi: Tomasz Samojlik, Karolina Sulej, Magdalena Łuczyn, Mikołaj Marcela, Andrzej Franaszek, Marek Krajewski, Ida Kulawik, Katarzyna Grochola, Sylwia Chutnik, Agnieszka Szydłowska, Katarzyna Ryrych, Maciej Marcisz, Jacek Paśnik, Olga Drenda, Paweł Pieniążek, prof. Przemysław Czapliński, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Puzyńska, Izabela Janiszewska, Justyna Mazur, Justyna Sobolewska, Olga Wróbel, Maciej Libich, Przemek Staroń czy Joanna Olech.

Podczas Nocy Księgarń nie zabraknie też ważnych i aktualnych tematów. W programie znalazły się między innymi rozmowy o współczesnej literaturze ukraińskiej dostępnej w języku polskim oraz nowych przekładach, które wkrótce trafią do rąk czytelników.

Noc Księgarń poprzedzi w tym roku specjalny program organizowany we współpracy z Wydawnictwem Naukowym PWN. 6 października na uczestników wydarzenia czeka cykl wykładów popularnonaukowych o sztucznej inteligencji, psychologii i dendrologii. 7 października Księgarnie PWN w Warszawie i w Łodzi zaproszą młodych odkrywców na cykl warsztatów chemicznych i pokazy naukowe.

Program i lista księgarń


Noc Księgarń to ogólnopolski festiwal organizowany od 2019 roku przez dystrybutora książek OSDW Azymut (Grupa PWN).


(źródło: nocksiegarn.pl)

Dodaj komentarz