Analizy/podsumowania Rynek wydawniczy Rynek za granicą

Niemcy: wszyscy chcą książek – ale za darmo

Napływające ze strony żłobków, przedszkoli i bibliotek szkolnych apele do wydawców o bezpłatne przekazywanie książek skłoniły grupę roboczą niemieckich wydawców książek młodzieżowych, zebranych w ramach organizacji avj (Die Arbeitsgemeinschaft von Jugendbuchverlagen), do sprawdzenia, ile to książek jest w ten sposób rozdawanych – rezultat jest zaskakujący.

Okazuje sie, że 48 wydawców-członków avj – w okresie od stycznia do sierpnia 2022 r. otrzymało ponad 9200 próśb o bezpłatne egzemplarze – średnio do 3 egzemplarzy. „W 2022 roku byłoby to ponad 80 000 darmowych egz. dla wszystkich 97 wydawców będących członkami avj. Przy średniej cenie detalicznej 12,61 euro (stan na 2021 r.) odpowiada to rocznym obrotom handlu książkami w wysokości ponad 1 miliona euro ” (bez kosztów wysyłki) – stwierdza Bernd Herzog, dyrektor generalny avj.

W uzasadnieniu kierownictwa powyższych placówek edukacyjnych podają brak środków finansowych. „Pieniądze wystarczą tylko na meble – ale potem już nie wystarczają na książki, które są podstawą każdego kącika czytelniczego i biblioteki”.

avj „zdecydowania ostrzega przed konsekwencjami braku wsparcia finansowego ze strony państwa – książki dla dzieci i młodzieży stanowią podstawę umiejętności czytania, edukacji, a ostatecznie udziału w życiu społecznym…”

„Ponieważ promocja czytelnictwa jest bardzo ważna dla wydawców, prawie wszyscy wydawcy w znacznej mierze wspierali w przeszłości tego typu prośby – należy jednak pamiętać, że wydawnictwa to przedsiębiorstwa komercyjne, które ponoszą odpowiedzialność za swych autorów, ilustratorów, tłumaczy i pracowników, szczególnie teraz, w dobie rosnących cen papieru, energii i frachtu…”

Dlatego grupa robocza wydawców książek młodzieżowych domaga się w imieniu swoich prawie 100 członków zdecydowanego działania decydentów politycznych w tej sprawie.

(źródło Börsenblatt)

Dodaj komentarz