Organizacje branżowe

Odbył się pierwszy warsztat cyklu „Ukraińsko-Polski Dialog dla Książki”

Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Stowarzyszenie Unia Literacka oraz partnerzy z Ukrainy – Ukraińska Izba Książki (UBI) oraz Stowarzyszenie wydawców i księgarzy (AUVK) to inicjatorzy cyklu zdalnych spotkań ekspertów i praktyków środowiska książki Ukrainy i Polski w celu wzajemnego poznania się i nawiązania współpracy. Inicjatywa jest wyrazem solidarności polskiego świata książki z walczącą Ukrainą.


Pierwsze spotkanie poświęcone było prezentacji funkcjonowania branży wydawniczej i księgarskiej w Polsce. Spotkanie, które odbyło się w dniu 28 września br. prowadziły pani Oleksandra Koval, dyrektorka UBI oraz pani Marta Guzowska, członkini SUL-u, pisarka i archeolożka. Wzięło w nim udział ponad sześćdziesięciu słuchaczy z Ukrainy, reprezentujących środowisko książki tego kraju.

O rozwoju i dzisiejszych trendach na polskim rynku książki mówili Sonia Draga, wydawczyni, prezeska PIK-u, Ewa Tenderenda-Ożóg, wydawczyni Biblioteki Analiz i Biblioteki Słów oraz Renek Mendruń, analityk rynku w Nielsen Bookscan Polska.

Prowadzące spotkanie zbierały pytania słuchaczy, na które prelegenci odpowiadali w drugiej połowie spotkania. Do gości z Ukrainy organizatorzy cyklu skierowali prośbę o nadsyłanie pytań i propozycji tematów dla dalszych warsztatów. Do końca licznie obecni goście z Ukrainy wyrazili podziękowania i chęć uczestniczenia w kolejnych spotkaniach. Te planowane są na 4 listopada i 7 grudnia br.
Spotkanie tłumaczyły symultanicznie pani Daria Lewicka oraz Aryna Lepetiukh.

Link do spotkania „Ukraińsko-Polski Dialog dla Książki” w dniu 28.09.2022 r.

Zainteresowanych w pomocy przy realizacji DIALOGU – ekspertów branżowych,
tłumaczy, pisarzy, koordynatorów projektów, SPONSORÓW – prosimy o kontakt na
adres: biuro@pik.org.pl.

(info PIK)

Dodaj komentarz