Konkursy Konkursy zagraniczne

Prix ​​Goncourt 2022 dla Brigitte Giraud

Laureatka tegorocznej nagrody Prix Goncourt została Brigitte Giraud. Akademia nagrody wyróżniła jej powieść Vivre vite (Żyć szybko) (wyd. Flammarion). Informację o wyborze jury podało 3 listopada.

Vivre vite to próba pogodzenia się ze śmiercią męża autorki, który zginął w wypadku motocyklowym w 1999 roku. Brigitte Giraud zadaje pytania, które prześladują ocalałych – a gdyby było inaczej? Co by wówczas się mogło się wydarzyć?

Jak na razie sprzedano 5,5 tys. egz. tej książki, praktyka jednak pokazuje, że wraz z otrzymaniem tej najbardziej prestiżowej we Francji nagrody literackiej nakład poszybuje do kilkudziesięciu tysięcy. Np. ubiegłoroczną zwyciężczynię – powieść Mohameda Mbougara Sarra La Plus Secrète Mémoire des hommes sprzedano w nakładzie 473 tys. egz. (według Edistat).

To już druga nagroda Goncourtów dla pisarki – w 2007 roku otrzymała nagrodę za opowiadani L’amour est très surestimé (Miłość jest bardzo przeceniona). W 2019 roku była finalistką nagrody Prix Medicis.

O sobie Giraud tak mówi (w rozmowie z dziennikarzem AFP) o sobie: Byłam księgarzem, pracowałam jako dziennikarka, wolny strzelec, doradca literacki na festiwalach. Byłam też przez jakiś czas redaktorem. I napisałam około dziesięciu książek; to powieści, eseje, opowiadania.

Warto dodać, że Giraud jest pierwszą autorką, która otrzymała tę najbardziej prestiżową francuskojęzyczną nagrodę literacką od czasu Chanson douce Leili Slimani w 2016 roku i trzynastą kobietą, która została nagrodzona od czasu powstania Goncourt 120 lat temu.

W skład Akademii Goncourt wchodzą: Didier Decoin (przewodniczący), Pascal Bruckner, Tahar Ben Jelloun, Camille Laurens, Paule Constant, Patrick Rambaud, ​​Pierre Assouline, Philippe Claudel, Éric-Emmanuel Schmitt, Françoise Chandernagor.

Przypomnijmy, że pieniężna nagroda Prix Goncourt jest czysto symboliczna – 10 euro, ale jej otrzymanie gwarantuje sprzedaż książki w setkach tysięcy egzemplarzy.

(źródło Actualitte)


Dodaj komentarz