Konkursy Konkursy zagraniczne

Ogłoszono laureata najbardziej prestiżowej nagrody literackiej we Francji

Akademia Goncourtów wybrała najlepsze francuskojęzyczne dzieło literackie 2021 roku. 3 listopada powieść La memoire des plus Secrete hommes (Najbardziej sekretne wspomnienia mężczyzn) senegalskiego pisarza Mohameda Mbougar Sarra został uhonorowania 119. Prix Goncourt. 


Mohamed Mbougar Sarr urodził się w 1990 roku w Diourbel we francuskojęzycznej rodzinie lekarza. Ukończył w Paryżu jedną z najbardziej prestiżowych szkół we Francji, mieszka w Beauvais, na północ od Paryża. Jest jednym z najmłodszych laureatów Prix Goncourt. W literaturze nie ma wieku. Można być bardzo młodym, albo mieć 67, 30, 70 lat, a mimo to być bardzo starym – to jego słowa.

Wydana prze wydawnictwa Philippe Rey i Jimsaan powieść jest czwartą w karierze 31-letniego pisarza. Opowiada o życiu w Paryżu młodego senegalskiego pisarza, który w stolicy Francji szuka śladów T.C. Elimane’a, autora wydanej w 1938 mitycznej księgi Le labyrinthe de l”inhumain (Labirynt nieludzki). Według krytyków literackich powieść Mbougara Sarra jest książką wspomnień o epoce kolonialnej, wojnie, Zagładzie, w której prawda przeplata się z fikcją. Krytycy określają dzieło Sarra jako powieść edukacyjną opisującą podróże między Senegalem, Francją i Argentyną.

Trzech innych autorów finalistów nagrody to: Christine Angot za Le Voyage dans l’Est, Sorj Chalandon za Enfant de Salaud i Louis-Philippe Dalembert za Milwaukee Blues.

Warto dodać, że La memoire des plus Secrete hommes zostało uznane za najlepszą powieść francuską przez jury Polskiego wyboru Nagrody Goncourtów (La Liste Goncourt-le choix polonais).

Nagrodę przyznaje jury złożone ze studentów romanistyki z całej Polski, a nazwisko tegorocznego laureata zostało oficjalnie ogłoszone w sobotę 23 października podczas Festiwalu Conrada w Krakowie.


Przypomnijmy, że pieniężna nagroda Prix Goncourt jest czysto symboliczna – 10 euro, ale jej otrzymanie gwarantuje sprzedaż książki w setkach tysięcy egzemplarzy.

(info ap)


One thought on “Ogłoszono laureata najbardziej prestiżowej nagrody literackiej we Francji

Dodaj komentarz