Publikacje elektroniczne Rynek wydawniczy

Kultowa „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz w formie e-booków i audiobooków

Po wielu latach wątpliwości Małgorzata Musierowicz zgodziła się na cyfryzację swojego dorobku – i sama nagrywa swoje audiobooki!. Do końca tego roku ukażą się w formie e-booków wszystkie książki kultowej „Jeżycjady”. Do publikacji powieści na czytnikach przekonało pisarkę Legimi, które ma wyłączne prawa do nowych wersji.


Legimi od lat zabiegało o to, by mieć możliwość przybliżenia twórczości pisarki w tej właśnie formie. Małgorzata Musierowicz miała jednak wątpliwości. Nie była jedyną literatką sceptyczną wobec e-booków. Stephen King, który zresztą jako jeden z pierwszych słynnych pisarzy na świecie opublikował na czytniki w 2000 r. opowiadanie „Jazda na kuli”, trzynaście lat później zdecydował, że „Joyland” ukaże się tylko w wersji papierowej. Dopiero po roku zgodził się na e-booka, podobnie jak teraz poznańska autorka sagi o Borejkach.

Z największym spokojem oddałam swój autorski dorobek życia pod opiekę Legimi – zespołu ludzi młodych, sympatycznych i kompetentnych, umiejących sprostać wyzwaniom współczesności. Mają śmiałą wizję i – z całą pewnością – świetne perspektywy realizacji i rozwoju tej wizji. Przed „Jeżycjadą” otwiera się oto szansa na dotarcie do całkiem nowych, cyfrowych czytelników i słuchaczy – mówi Małgorzata Musierowicz.

Od kilku dekad te humorystyczne i romantyczne powieści, których akcja koncentruje się wokół poznańskiej rodziny Borejków, łączą kolejne pokolenia. Starsze, ale i te zupełnie nowe części sagi niezmiennie bawią, wzruszają, krzepią, a przede wszystkim zjednują sobie następnych czytelników. Świadczy o tym chociażby fakt, że każda kolejna z tych optymistycznych książek trafia na szczyty list bestsellerów.

Cieszymy się, że możemy choćby w pewnym stopniu pomóc w upowszechnianiu tego społeczno-kulturowego fenomenu. Tym bardziej, że sprzyja nam również symbolika. Borejkowie mieszkali przy Roosevelta w Poznaniu, a tak się składa, że również siedziba Legimi znajduje się przy tej ulicy – mówi Mikołaj Małaczyński, prezes Legimi.

„Jeżycjada” liczy w sumie 22 tomy (plus „Małomówny i rodzina” jako tzw. tom zerowy). W październiku ukazało się pierwszych sześć e-booków, w tym jeden synchrobook® (audio+e-book), teraz dołączają do nich kolejne części. Wszystkie do końca grudnia będą dostępne jako e-booki w abonamencie Legimi. Fani Małgorzaty Musierowicz czekają jednak na największą gratkę, czyli audiobooki, które czyta sama pisarka. Do końca roku wydane zostaną pierwsze cztery.

Małgorzata Musierowicz ma doświadczenie radiowe i świetne wyczucie narracji. Do tego, jak sama przyznała, doskonale zna swoich bohaterów i wie, jak interpretować dialogi, by jak najlepiej oddać niepowtarzalny klimat Jeżycjady – dodaje Monika Kasztelan z Legimi, menedżer projektu „Jeżycjada”.


Legimi SA

Prekursor i lider na rodzimym rynku abonamentowego dostępu do cyfrowych książek. Serwis www.legimi.pl, często określany jako „Spotify dla e-booków”, od 2012 r. umożliwia czytanie i słuchanie w subskrypcji, również w kooperacji z największymi polskimi operatorami komórkowymi. Legimi stworzyło unikatową ofertę „czytnik za 1 zł”, a także udostępnia technologię synchrobooków®, umożliwiającą naprzemienne czytanie i słuchanie książek na większości urządzeń mobilnych. Firma rozwija również usługę wypożyczeń bibliotecznych, a od 2016 r. obecna jest także na rynku niemieckim, prowadząc serwis www.legimi.de. Od 2021 r. spółka Legimi SA notowana jest na GPW (NewConnect).

Poza działalnością e-commerce, Legimi od kilku lat tworzy internetowe programy Prolog oraz Prolog Live!, popularyzujące czytanie, prezentujące najciekawsze książki, autorów i autorki, a także najważniejsze czytelnicze zjawiska. Od 2021 r. firma prezentuje również Legimi dzieciom, format skierowany do najmłodszych, zachęcający do rozpoczęcia przygody z książkami.

Małgorzata Musierowicz

Urodzona w 1945 r. poznańska pisarka i ilustratorka, prywatnie siostra nieżyjącego już poety i tłumacza Stanisława Barańczaka. Wychowała się na poznańskich Jeżycach, na których później umieściła akcję swoich humorystycznych powieści dla młodzieży. Zadebiutowała w 1975 r. książką Małomówny i rodzina, napisaną na konkurs Ludowej Spółdzielni Wydawniczej poszukującej powieści dla młodzieży. Nagrody nie zdobyła, ale powieść wydano i spotkała się od razu z gorącym przyjęciem. Dwa lata później ukazała się bestsellerowa Szósta klepka, potem Kłamczucha, wreszcie w 1979 r. na stronach Kwiatu kalafiora po raz pierwszy spotykamy rodzinę Borejków, która staje się symbolicznym centrum całego cyklu nazwanego “Jeżycjadą”.

Ostatecznie cały cykl, nieprzerwanie wznawiany, liczy 22 powieści (plus Małomówny i rodzina). Każdą z nich czytały dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy młodych ludzi, przede wszystkim dziewcząt, ale niektórym postaciom kibicował nawet sam Czesław Miłosz. W roku 2020 Małgorzata Musierowicz otrzymała prestiżową nagrodę Biblioteki Narodowej “Skrzydła Dedala” za całokształt twórczości.

(info Legimi, zdjęcie ze strony M. Musierowicz, książki wyd. Harper Collins)

Dodaj komentarz