Konkursy literackie

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza 2022

Kapituła na publicznym posiedzeniu 10 listopada 2022 roku w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie przyznała Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza Marcinowi Pilisowi za książkę Cisza w Pogrance wydaną przez Wydawnictwo Lira.


Kapituła przyznała również wyróżnienia:

  • Mirosławowi Dzieniowi za książkę O męczeństwie rozumu i zarazie świata (Wydawnictwo Towarzystwo Przyjaciół Sopotu),
  • Tomaszowi Sommerowi, Markowi Janowi Chodakiewiczowi i Ewie Stankiewicz za książkę Jedwabne. Historia prawdziwa (Wydawnictwo Veritatis Splendor)
  • Maciejowi Zakrzewskiemu za książkę Rewolucja konserwatywna – przypadek Polski. Myśl polityczna “Buntu Młodych” i “Polityki” (1931-1939 (Wydawnictwo IPN, Ośrodek Myśli Politycznej)


Wręczenie Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza odbyło się 10 listopada o godzinie 17.00 w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie


Po raz pierwszy nagroda literacka im. Józefa Mackiewicza została przyznana w roku 2002, w setną rocznicę jego urodzin. Nagrodę ustanowiło w 2000 r. grono sympatyków Jego twórczości z inicjatywy Zbigniewa Zarywskiego i pomysłu Stanisława Michalkiewicza z roku 1998.

Nagrodę – na którą składa się obecnie 10 tys. dolarów (pierwotnie 7 tys.) oraz złoty medal z wizerunkiem Józefa Mackiewicza i cytatem “Jedynie prawda jest ciekawa” – ufundowali przedsiębiorcy: Jan Michał Małek i Zbigniew Zarywski.

(źródło: jozefmackiewicz.com)

One thought on “Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza 2022

Dodaj komentarz