10 października poznaliśmy laureata tegorocznej Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Otrzymał ją pisarz Rafał Wojasiński za powieść Tefil. Wyróżnienia otrzymali Paweł Milcarek, Bogdan Rymanowski i Andrzej Waśka.
Rafał Wojasiński to prozaik, dramatopisarz, szef działu prozy w kwartalniku literackim „Wyspa”, autor nagradzanych utworów prozatorskich m.in. Złodzieja ryb, Starej i Olandy, a także słuchowisk dla Polskiego Radia. W listopadzie 2022 r. na antenie radiowej Jedynki miało swoją premierę także słuchowisko na motywach powieści Tefil w reżyserii Marka Głuszczaka. Z zawodu jest nauczycielem pracującym w placówce wychowania pozaszkolnego, wykłada też literaturę na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.
Jury nagrody przyznało wyróżnienia Pawłowi Milcarkowi (za Otwarte okna. Szkice z kultury humanizmu katolickiego) Bogdanowi Rymanowskiemu (Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika) i Andrzejowi Waśce (Pan Tadeusz. Media pamięci).
Do tegorocznej Nagrody nominowano następujące książki:
- Miś Kolabo Piotra Kokocińskiego (Wydawnictwo Państwowy Instytut Wydawniczy)
- Otwarte okna. Szkice z kultury humanizmu katolickiego Pawła Milcarka (Wydawnictwo Dębogóra)
- Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika Bogdana Rymanowskiego (Wydawnictwo Zysk i S-ka)
- Syn bagien Pawła Rzewuskiego (Wydawnictwo Literackie)
- Demokracja liberalna. Źródła, ustanowienie (?) i kres (?) Bogdana Szlachty (Wydawnictwo Instytut De Republica)
- Wielkie Księstwo Litewskie i inne terytoria Niny Taylor-Terleckiej (Wydawnictwo Prymat)
- Romantyzm polski Bohdana Urbankowskiego (Wydawnictwo Biały Kruk)
- Pan Tadeusz. Media pamięci Andrzeja Waśki (Wydawnictwo IPN, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji)
- Tefil Rafała Wojasińskiego (Wydawnictwo Nisza)
Patronem nagrody jest Józef Mackiewicz, autor książek łączących fabułę z dokumentem, takich jak Droga donikąd (1955), Nie trzeba głośno mówić (1969), Lewa wolna (1965). W 1943 roku za zgodą Niemców i za wiedzą władz Armii Krajowej Mackiewicz uczestniczył w ekshumacji grobów jeńców polskich w Katyniu, co opisał w relacji Zbrodnia w lesie katyńskim (1944). Od 1945 roku przebywał na emigracji – mieszkał w Londynie, potem w Monachium. Był jednym z najwybitniejszych polskich krytyków systemu i ideologii komunistycznej. Zmarł 31 stycznia 1985 roku.
Po raz pierwszy nagrodę przyznano w roku 2002, w setną rocznicę urodzin J. Mackiewicza. Nagrodę ustanowiło dwa lata wcześniej grono sympatyków Jego twórczości z inicjatywy Zbigniewa Zarywskiego i pomysłu Stanisława Michalkiewicza z roku 1998. Przyznawana jest polskim autorom za książki w szczególny sposób popularyzujące rodzimą kulturę, historię i tradycję. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. Wojciech Albiński, Eustachy Rylski, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Bronisław Wildstein, Paweł Zyzak, Paweł Lisicki, Wojciech Roszkowski. W ubiegłym roku Nagrodę otrzymał Marcin Pilis za książkę Cisza w Pogrance.
Nagroda obejmuje sumę pieniężną w wysokości ustanowionej przez jej Fundatora oraz złoty medal z wizerunkiem Józefa Mackiewicza i napisem: “Jedynie prawda jest ciekawa”.
(źródła: PAP, jozefmackiewicz.com)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.