Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Rafał Wojasiński laureatem tegorocznej Nagrody im. Mackiewicza

10 października poznaliśmy laureata tegorocznej Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Otrzymał ją pisarz Rafał Wojasiński za powieść Tefil. Wyróżnienia otrzymali Paweł Milcarek, Bogdan Rymanowski i Andrzej Waśka.

Rafał Wojasiński to prozaik, dramatopisarz, szef działu prozy w kwartalniku literackim „Wyspa”, autor nagradzanych utworów prozatorskich m.in. Złodzieja ryb, Starej i Olandy, a także słuchowisk dla Polskiego Radia. W listopadzie 2022 r. na antenie radiowej Jedynki miało swoją premierę także słuchowisko na motywach powieści Tefil w reżyserii Marka Głuszczaka. Z zawodu jest nauczycielem pracującym w placówce wychowania pozaszkolnego, wykłada też literaturę na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.

Jury nagrody przyznało wyróżnienia Pawłowi Milcarkowi (za Otwarte okna. Szkice z kultury humanizmu katolickiego) Bogdanowi Rymanowskiemu (Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika) i Andrzejowi Waśce (Pan Tadeusz. Media pamięci).

Do tegorocznej Nagrody nominowano następujące książki:

  • Miś Kolabo Piotra Kokocińskiego (Wydawnictwo Państwowy Instytut Wydawniczy)
  • Otwarte okna. Szkice z kultury humanizmu katolickiego Pawła Milcarka (Wydawnictwo Dębogóra)
  • Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika Bogdana Rymanowskiego (Wydawnictwo Zysk i S-ka)
  • Syn bagien Pawła Rzewuskiego (Wydawnictwo Literackie)
  • Demokracja liberalna. Źródła, ustanowienie (?) i kres (?) Bogdana Szlachty (Wydawnictwo Instytut De Republica)
  • Wielkie Księstwo Litewskie i inne terytoria Niny Taylor-Terleckiej (Wydawnictwo Prymat)
  • Romantyzm polski Bohdana Urbankowskiego (Wydawnictwo Biały Kruk)
  • Pan Tadeusz. Media pamięci Andrzeja Waśki (Wydawnictwo IPN, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji)
  • Tefil Rafała Wojasińskiego (Wydawnictwo Nisza)

Patronem nagrody jest Józef Mackiewicz,  autor książek łączących fabułę z dokumentem, takich jak Droga donikąd (1955), Nie trzeba głośno mówić (1969), Lewa wolna (1965). W 1943 roku za zgodą Niemców i za wiedzą władz Armii Krajowej Mackiewicz uczestniczył w ekshumacji grobów jeńców polskich w Katyniu, co opisał w relacji Zbrodnia w lesie katyńskim (1944). Od 1945 roku przebywał na emigracji – mieszkał w Londynie, potem w Monachium. Był jednym z najwybitniejszych polskich krytyków systemu i ideologii komunistycznej. Zmarł 31 stycznia 1985 roku.

Po raz pierwszy nagrodę przyznano w roku 2002, w setną rocznicę urodzin J. Mackiewicza. Nagrodę ustanowiło dwa lata wcześniej grono sympatyków Jego twórczości z inicjatywy Zbigniewa Zarywskiego i pomysłu Stanisława Michalkiewicza z roku 1998. Przyznawana jest polskim autorom za książki w szczególny sposób popularyzujące rodzimą kulturę, historię i tradycję. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. Wojciech Albiński, Eustachy Rylski, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Bronisław Wildstein, Paweł Zyzak, Paweł Lisicki, Wojciech Roszkowski. W ubiegłym roku Nagrodę otrzymał Marcin Pilis za książkę Cisza w Pogrance.

Nagroda obejmuje sumę pieniężną w wysokości ustanowionej przez jej Fundatora oraz złoty medal z wizerunkiem Józefa Mackiewicza i napisem: “Jedynie prawda jest ciekawa”.

(źródła: PAP, jozefmackiewicz.com)

Dodaj komentarz