Konkursy Różne

Laureaci Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego

20 listopada poznaliśmy laureatów Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego za najlepszą książkę dziecięcą roku. Uroczysta Gala towarzyszyła 9. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie, rekordowej pod względem uczestników i uczestniczek. Wybierała nie tylko kapituła, ale także po raz drugi młodzi czytelnicy i czytelniczki uczestniczący w Festiwalu.


Laureatką Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego została książka Brud. Cuchnąca historia higieny autorstwa Piotra Sochy i Moniki Utnik-Strugały (Wydawnictwo Dwie Siostry). Nagroda Publiczności w tym roku powędrowała w ręce Agaty Romaniuk i Malwiny Hajduk za książkę Kocia Szajka i tajemnica zniknięcia śledzi (Wydawnictwo Agora dla Dzieci). Charakterystyczne statuetki z psem z popularnych opowiadań Ludwika Jerzego Kerna zostały wręczone po raz siódmy.


O nagrodzonych autorach
Piotr Socha to grafik, projektant, ilustrator. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jeden z najpopularniejszych polskich ilustratorów prasowych, znany z rysunków pełnych poczucia humoru. Zasłynął albumem o pszczołach przetłumaczonym na kilkadziesiąt języków. Współpracuje z wieloma znaczącymi pismami, dziennikami i telewizją. Zajmuje się także projektowaniem książek, gier planszowych, audiobooków i logotypów. Brud. Cuchnąca historia higieny to jego czwarta książka.

Monika Utnik-Strugała – italianistka, autorka książek dla dzieci i dziennikarka związana z pismem wnętrzarskim „Weranda”, w którym prezentuje przede wszystkim włoski design. Jest autorką tekstów do nagrodzonej książki, którą wymyślił i zilustrował Piotr Socha.

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego to wyróżnienie, którym KBF i Festiwal Literatury dla Dzieci honoruje najlepszą książkę dziecięcą ubiegłego roku. Nagroda, jakiej patronuje kultowy pies z opowiadań Ludwika Jerzego Kerna przyznawana jest od 2016 r. decyzją jury w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska, Joanna Olech, Tomasz Z. Majkowski oraz członków rady programowej Festiwalu: Szymona Kloski i Łukasza Dębskiego z Fundacji Burza Mózgów. Fundatorami Nagrody są Miasto Kraków i KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

(źródło i zdjęcie: miastoliteratury.pl)

One thought on “Laureaci Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego

Dodaj komentarz