Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Marcin Szczygielski laureatem Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego

Podczas uroczystej gali na zakończenie Festiwalu Literatury dla Dzieci, która odbyła się 19 października, poznaliśmy laureata Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej roku. Został nim Marcin Szczygielski za książkę Antosia w bezkresie (Instytut Wydawniczy Latarnik).

Laureat otrzymał statuetkę Ferdynanda Wspaniałego i czek na 20 tys. złotych. Fundatorem Nagrody jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Na krótkiej liście nominowanych znaleźli się poza laureatem także:

  • Jola Jaworska, Kocie ścieżki, Skandynawia i Finlandia, wydawnictwo Mamania
  • Anna Onichimowska i Natalia Harańczyk, Listy do Jaśka, wydawnictwo Tandem
  • Ilona Wiśniewska i Mariusz Andryszczyk, Przyjaciel północy, wydawnictwo Agora dla dzieci
  • Cezary Harasimowicz i Marta Kurczewska, Tygrys, wydawnictwo Agora dla dzieci
  • Tomasz Spell, Zasada trójek, wydawnictwo Kultura Gniewu

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego to wyróżnienie dla najlepszej książki dziecięcej, przyznawana podczas Festiwalu Literatury dla Dzieci organizowanego w Krakowie przez Fundację Burza Mózgów. Laur, któremu patronuje kultowy pies z opowiadań Ludwika Jerzego Kerna, przyznało jury w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech, Georgina Gryboś-Szczepanik, Szymon Kloska i Łukasz Dębski.

Nagroda wręczana jest od 2016 roku w czasie finałowej gali Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie. Jej nazwa odwołuje się do uwielbianego przez dzieci psiego bohatera, którego w 1963 roku stworzył Ludwik Jerzy Kern. Przyznawana jest co roku dla najlepszej polskiej książki dla dzieci wydanej w roku ubiegłym. Ma na celu promocję literatury oraz rodzimych twórców — autorów i ilustratorów.

Ubiegłorocznymi laureatami zostali Monika Utnik-Strugała i Piotr Socha i ich książka Brud. Cuchnąca historia higieny (Wydawnictwo Dwie Siostry).

(źródło: Festiwal Literatury dla Dzieci, fot. Jakub Włodek, facebook.com/FestiwalLiteraturyDlaDzieci)

One thought on “Marcin Szczygielski laureatem Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego

Dodaj komentarz