Jubileuszowa edycja Targów Książki Historycznej odbyła się w dniach 24-27 listopada w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.
Tak jak dotychczas i XXX edycja Targów była miejscem popularyzacji literatury historycznej, miejscem spotkań z wydawcami, autorami i miejscem udanych zakupów. W jubileuszowej edycji udział wzięło blisko 180 wydawnictw z Polski, Ukrainy oraz Białorusi i ponad 200 autorów. Odbyło się blisko 50 spotkań w trzech przestrzeniach Zamku Królewskiego i około 160 spotkań na stoiskach – łącznie ponad 210 wydarzeń w ciągu czterech dni. Publiczność doceniła ciekawą ofertę wydawnictw i wyjątkowo bogaty program imprez towarzyszących, atrakcyjnych dla pasjonatów historii w wielu jej aspektach – szacujemy, że w tym roku Arkady Kubickiego odwiedziło 24 000 osób.
Oprócz wydawców książki historycznej, na Targach można było również odwiedzić salony tematyczne. Kontynuacją wieloletniej tradycji Targów jest nawiązywanie i rozwijanie sąsiedzkiej współpracy międzynarodowej – w tym roku TKH towarzyszył Salon Książki Ukraińskiej oraz Salon Niezależnych Wydawców Białoruskich. W Salonie Książki Muzealnej znaleźć można było publikacje 30 polskich muzeów m.in.: Azji i Pacyfiku, Gdańska, im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Kresów i Ziemi Ostrowskiej, Kultury Kurpiowskiej, Zamku Królewskiego w Warszawie – muzeum, Łazienek Królewskich w Warszawie, Mazowieckiego w Płocku, Miejskiego Domu Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze, Miejskiego w Suchej Beskidzkiej, Narodowego w Gdańsku, Narodowego Ziemi Przemyskiej, Sopotu, Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Ziemi Mińskiej, Ziemi Wieluńskiej, Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy, Stacji Muzeum, Sił Powietrznych w Dęblinie.
Z dużym zainteresowaniem spotkały się przygotowane przez Fundację Historia i Kultura wydarzenia programowe Targów:
⦁ „Pierwszy rozbiór Polski nauką dla polskiego patriotyzmu” – prezentacja filmów edukacyjnych z udziałem autorów ich koncepcji – prof. dr. hab. Grzegorza Kucharczyka i dr. Krzysztofa Raka. Projekt dofinansowany z programu Program Wsparcia Edukacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.
⦁ Konferencja w ramach cyklu „Polska – Rosja – Niemcy. Od XVIII do XXI wieku” – Rosyjska polityka zagraniczna. Droga do wojny. Wykłady w ramach konferencji wygłosili: prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk – „Niemcy w rosyjskiej polityce zagranicznej w XX i XXI wieku”, prof. – dr hab. Hieronim Grala – „Tradycje rosyjskiej polityki zagranicznej a współczesność”, prof. dr hab. Bogdan Musiał – „Niemiecko-rosyjskie sojusze energetyczne”, dr Krzysztof Rak – „Zachód
jako problem rosyjskiej polityki zagranicznej”. Konferencja dofinansowana z programu Społeczna odpowiedzialność nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki.
⦁ Cykl spotkań z udziałem ukraińskich i polskich historyków i publicystów w ramach Salonu Książki Ukraińskiej, towarzyszący prezentacji wydawców ukraińskich książek historycznych na zbiorczym stoisku: Piotr Konaszewicz – Sahajdaczny, czy Bohdan Chmielnicki, współpraca czy wrogość narodów tworzących wielką Rzeczpospolitą? Paneliści: prof. dr hab. Mirosław Nagielski, dr Natalia Starchenko oraz dr Piotr Kroll, „Hołodomor” i „operacja polska” NKWD 1937 – 1938 na Ukrainie. Polskie i ukraińskie doświadczenie sowieckiego totalitaryzmu, paneliści: prof. dr hab. Grzegorz Motyka i dr Andrii Kohut, Perejasław czy Hadziacz, Rzeczpospolita Trzech Narodów czy „opieka” Moskwy, paneliści: dr Volodymyr Pryshliak i dr Piotr Kroll.
⦁ Spotkania z udziałem białoruskich wydawców i autorów, które towarzyszyły prezentacji białoruskich książek historycznych na zbiorczym stoisku: prezentacja niezależnych wydawców białoruskich i prezentacja znanych białoruskich niezależnych autorów i historyków Wiktara Liachara i Siergieja Tarasowa.
Targi tradycyjnie były też miejscem uroczystego ogłoszenia laureatów konkursu na najlepszą książkę historyczną roku – KLIO, przyznawaną w czterech kategoriach: autorskiej – za indywidualny wkład autora w popularyzację historii; monografia naukowa – za merytoryczny wkład w poznawanie historii; edytorskiej – dla wydawcy za publikację interesujących serii, cykli; varsaviana – za wkład w popularyzację historii Warszawy. Jury 28. edycji Nagrody KLIO rozpatrzyło 200 propozycji książek wydanych w latach 2021–2022, zgłoszonych przez 82 wydawnictwa.
Podczas Targów poznaliśmy także laureatów Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka oraz konkursu Muzealna Książka Roku 2022, który jest nową inicjatywą Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Fundacji Historia i Kultura i która wzbudziła olbrzymie zainteresowanie wydawnictw muzealnych.
Organizatorzy: Fundacja Historia i Kultura, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Muzealników Polskich – Oddział Mazowiecki.
Wydarzenie objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
(info i zdjęcia: FHiK)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.