Edytorstwo Historia książki i druku

„Jedyne w swoim rodzaju” egzemplarze “Don Kichota” na aukcji

Trzecie wydanie tomu pierwszego i pierwsze tomu drugiego arcydzieła Cervantesa, Don Kichot, zostaną wystawione na aukcję 14 grudnia w Paryżu. Ich wartość szacuje się na 400 – 600 tys. euro.


Opublikowane w 1608 roku trzecie wydanie jest ostatnim wydrukowanym za życia Cervantesa i poprawionym przez niego, wyjaśnia AFP kierownik prac i rękopisów w domu aukcyjnym Sotheby’s, Anne Heilbronn. Zapewnia, że ​​„ wszystkie tłumaczenia, którymi dziś się posługujemy, pochodzą z tego trzeciego wydania”.

Co czyni te tomy wyjątkowymi? – XVIII-wieczne oprawy zamówione dla angielskiego kolekcjonera.

Na aukcję księgi wystawia były ambasador Boliwii we Francji w 1947 roku, Jorge Ortiz Linares, zięć „ króla cyny” Simona Patino. Boliwijczyk kupił je w Londynie w 1936 roku za ówczesne 100 funtów za tom pierwszy i 750 funtów za tom drugi.

Pierwsze wydania Księgi I Don Kichota są szczególnie cenne, ponieważ wysłane do Ameryki Łacińskiej przepadły w katastrofie morskiej w pobliżu Hawany.

Jorge Ortiz jest też właścicielem trzech innych skarbów bibliofilskich: pierwszego wydanie Nouvelles exemplaires Cervantesa z 1613 roku, La Florida del Inca autorstwa Garcilaso de la Vega (1605 r.), oraz Hispania Victrix z 1553 r., dotyczące podboju Meksyku.

Wszystkie wymienione książki zostanie zlicytowane wraz z 83 innymi dziełami z kolekcji Ortiz Linares. Wśród nich pierwsze wydanie księgi rycin Goya, La tauromaquia (Tauromacha lub Sztuka korridy), oraz oryginalne wydania autorów francuskich, takich jak Molier, Montaigne, Kartezjusz i Montesquieu. Całkowitą sprzedaż szacuje się na 1,8 do 2,5 miliona euro.

[źródło ActuaLitte, na zdjęciu: egzemplarze drugiego nakłady pierwszego wydania Don Kichota; fot.: Muzeum Prado. Miguelazo84 (CC BY-SA 4.0)]

Dodaj komentarz