Odeszli od nas Rynek wydawniczy

Zmarł francuski pisarz i filantrop Dominique Lapierre

Nie żyje pisarz i filantrop, autor Miasta radości Dominique Lapierre. Zmarł w piątek 2 grudnia, miał 91 lat. O jego śmierci poinformowała wdowa po nim, Dominique Conchon-Lapierre, w regionalnym dzienniku “Var-Matin”.


Dominique Lapierre urodził się 30 lipca 1931 w Châtelaillon-Plage. Był reporterem, pisarzem, wielkim miłośnikiem Indii. Przez całe życie walczył o pomoc dzieciom z Kalkuty i najbiedniejszym mieszkańcom Zatoki Bengalskiej. „ Nie wystarczy być autorem bestsellerów, trzeba jeszcze walczyć z niesprawiedliwością, którą piętnujesz w swoich książkach”, stwierdził w jednym z wywiadów.
Sławę przyniosła mu wydana w 1985 roku powieść La Cité de la Joie (pol. Miasto radości) opisująca życie w kalkuckich slumsach. Książkę sprzedano w kilku milionach egzemplarzy i przetłumaczono na trzydzieści języków. Połowa tantiem została przekazana na walkę z ubóstwem w Indiach. W 1992 roku na ekrany kin wszedł film oparty na tej książce w reżyserii Rolanda Joffé, z Patrickiem Swayze i Pauline Collins w rolach głównych.

Dominique Lapierre odbiera Order Padma Bhushan z rąk ówczesnej prezydent Indii Pratibhy Devisingh Patil (New Delhi, 5 maja 2008) (fot. President’s Secretariat (GODL-India)

Karierę dziennikarską rozpoczął pod koniec lat 50. w “Paris Match”. Jest autorem takich dzieł jak Plus grands que l’amour czy Un arc-en-ciel dans la nuit .
Sukces zawdzięcza współpracy ze swoim przyjacielem, amerykańskim pisarzem Larrym Collinsem. Razem napisali sześć książek, w tym popularnonaukową o wyzwoleniu Paryża Is Paris Burning? (Czy Paryż płonie?). Książka została przetłumaczony na trzydzieści języków na całym świecie i zaadoptowana do wersji filmowej przez René Clémenta w 1966 roku. Nie mniejszą sławą cieszyła się ich Cette nuit la liberté (1975) (Noc wolności), opisująca w oparciu o fakty rok przygotowujący Indie do wyzwolenia się spod okupacji brytyjskiej w 1947 roku i towarzyszącą temu tragedię podziału subkontynentu na Indie i Pakistan.

We współpracy z Javier Moro napisał w 2001 roku książkę Il était minuit cinq à Bhopal (tj. Pięć minut przed północą w Bhopal), w której autorzy podjęli temat katastrofy w Bhopalu.
D. Lapierre w 1981 roku założył fundację na rzecz chorych na trąd dzieci z Kalkuty. Współpracował z Matką Teresą. Pozwoliła mu ona na tworzenie filmu o niej i założonym przez nią zakonie Misjonarek Miłości In The Name of God’s Poor, z Geraldine Chaplin w głównej roli.

(źródła: Actualitte, Wikipedia)

Dodaj komentarz