Konkursy Różne

Paszporty Polityki 2022 – nominacje

Ogłoszono listę nominowanych osób do tegorocznych Paszportów Polityki. Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa.


W najbardziej interesującej nas kategorii, LITERATURA, nominacje uzyskali: Urszula Honek, Grzegorz Piątek i Ishbel Szatrawska.

Urszula Honek (ur. 1987 r.) pochodzi z Racławic koło Gorlic, a Beskid Niski opisuje w nominowanych Białych nocach (Wydawnictwo Czarne). To jej debiut prozatorski, wcześniej ukazały się trzy książki poetyckie: Sporysz (2015 r.), Pod wezwaniem (2018 r.) i Zimowanie (2022 r.). Urszula Honek jest laureatką m.in. Nagrody im. Adama Włodka oraz Nagrody im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej. Była też nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. A za Białe noce otrzymała nominację do międzynarodowej nagrody Premio Grand Continent 2022.

Grzegorz Piątek zmierzył się z mitem Gdyni, „miasta z morza i marzeń”, które miało być naszym oknem na świat i miastem wzorcowym.
Autor Gdyni obiecanej. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939 (Wydawnictwo W.A.B.) z wykształcenia jest architektem, ale stał się pisarzem. Urodził się w 1980 r. w Warszawie i tutaj ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Pisze, wykłada, opowiada i oprowadza. Był kuratorem wielu wystaw, pracował jako redaktor miesięcznika „Architektura-Murator”, pisał felietony w „Gazecie Stołecznej” oraz artykuły o architekturze, designie i mieście. Był koordynatorem części architektonicznej Polska!Year – polskiego sezonu kulturalnego w Wielkiej Brytanii organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Współtworzył zbiór rozmów „Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku” (2012 r.). Jego książki Sanator Kariera Stefana Starzyńskiego (2016 r.) i Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949 (2020 r.) zostały uhonorowane Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, Najlepsze miasto świata znalazło się w finale nagrody Nike.

Ishbel Szatrawska urodziła się w 1981 r. w Olsztynie, a obecnie mieszka w Krakowie, gdzie ukończyła teatrologię.
Żywot i śmierć pana Hersha Libkina to brawurowy dramat, w którym autorka ze swobodą i odwagą gra konwencjami, miesza współczesność i przeszłość.
Jest dramatopisarką i teatrolożką. I właśnie za dramat Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia (Wydawnictwo Cyranka) otrzymała nominację. W grudniu 2019 r. zadebiutowała dramatem Objects in Mirror Are Closer Than They Appear w e-antologii „Nasz głos” wydanej przez Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Kolejne dramaty publikowała w „Dialogu”: Polowanie i Totentanz. Czarna noc, czarna śmierć. W roku 2020 otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, w ramach którego powstał dramat Kateriny brak. Jest też laureatką konkursu stypendialnego DRAMATOPISANIE organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, w ramach stypendium powstał „Wolny strzelec”.

Laureatów poznamy 17 stycznia podczas uroczystej gali.

Ponadto zgłoszeni zostali:
Wiktoria Bieżuńska, Maciej Bobula, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Urszula Chylaszek, Marcin Gaczkowski, Sabina Jakubowska, Aneta Kamińska, Maria Karpińska, Andrzej Muszyński, Sebastian Nowak, Agata Romaniuk, Patryk Pufelski, Radek Rak, Katarzyna Szaulińska, Wit Szostak, Filip Zawada.

(źródło: polityka.pl)

Dodaj komentarz