Rynek wydawniczy

14 grudnia – Dzień Koziołka Matołka

14 grudnia 1932 roku ukazał się pierwszy tom przygód Koziołka Matołka – dzieło prekursorskie w dziejach polskiego komiksu. Licząca kilkadziesiąt stron książeczka od razu stała hitem wśród czytających dzieci. I nic w tym dziwnego, przygody szalonego Koziołka, który ruszył do Pacanowa, gdzie ponoć kozy kują, autorstwa Kornela Makuszyńskiego, wciągają od pierwszych stron, a przesympatyczna postać z kozią bródką i różkami na głowie, skreślona ręką Mariana Walentynowicza, nie może nie wywołać uśmiechu na twarzy.

Któż to jest ten poczciwy koziołek? Jest to mój przyjaciel. Poznałem go bardzo dawno. Był niezwykle smutny i miał śliczną, małą bródkę. Kiedy mnie zobaczył, ukłonił się i tak do mnie powiada: „BE”. W koziej mowie, którą ja doskonale rozumiem, znaczyło to: „Witam pana, panie Makuszyński. Kaj się miewa pan i pańska głucha ciotka?” Odpowiedziałem mu grzecznie: „ME”. A to znaczy po koziemu: „Dziękuję ci Koziołku, miewam się doskonale, ale dlaczego ty jesteś smutny?” Wtedy to on mi opowiedział o całem swojem życiu. Wszystko to, czego od niego się dowiedziałem, opisałem wierszami w tej właśnie książeczce – pisał Kornel Makuszyński przy okazji premiery 120 przygód Koziołka Matołka.

O 90. rocznicy wydania książki przypomniało warszawskie Muzeum Karykatury, które chciałoby, aby 14 grudnia obchodzone było nowe nietypowe święto – Dzień Koziołka Matołka. Do wspólnej celebracji – i zabawy – zaproszone zostały także inne instytucje, wśród nich stołeczne teatry – Baj, Guliwer, Lalka, Teatr Komedia, Teatr Polski – a także Biblioteka Komiksowo. Centrum Komiksu w Warszawie, Wawerskie Centrum Kultury. W ciągu najbliższych tygodni w wybranych instytucjach będzie można otrzymać reprint Nowych awantur Koziołka Matołka.

(info wg UM w Warszawie, na zdjęciach 120 przygód Koziołka Matołka, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1990)

Dodaj komentarz