Różne Rynek wydawniczy

Bill Gates poleca…

Zgodnie z tradycją końca roku, Bill Gates na swym blogu opublikował listę pięciu książek, które poleca do przeczytania. Robi to już od dekady i zwykle jest to podsumowanie wszystkiego, co ostatnio przeczytał. Tym razem jednak postanowiłam spróbować czegoś innego. Zamiast ograniczać się do tego, co przeczytałem w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, wybrałem książki niezależnie od tego, kiedy je skończyłem – czytamy na blogu.

Stranger in a Strange Land, Robert Heinlein (wyd. pol.: Obcy w obcym kraju, Zysk i S-ka 1995, Solaris 2006)

To wciąż jedna z moich ulubionych powieści science-fiction wszechczasów. Opowiada historię młodego mężczyzny, który wychowywał się wśród Marsjan, a po powrocie na Ziemię zaczął propagować I rozwijać nową religię. Myślę, że najlepsze science fiction skłania do myślenia o tym, co jest możliwe w przyszłości, a Heinleinowi udało się przewidzieć rozwój kultury hipisowskiej na wiele lat przed jej pojawieniem się.

Surrender Bono (wyd. pol.: Surrender. 40 piosenek, jedna opowieść, wyd. Agora)

Dla fanów U2 i nie tylko to super zabawna lektura o tym, jak chłopiec z przedmieść Dublina wyrósł na światowej sławy gwiazdę rocka i filantropa

Team of Rivals, Doris Kearns Goodwin

To jedna z najlepszych książek o Abrahamie Lincolnie. Niesłychanie aktualna, szczególnie teraz, gdy kraj ponownie stoi w obliczu kryzysu, trudnych kwestii rasowych i głębokich podziałów ideologicznych. Goodwin jest jedną z najlepszych amerykańskich biografek, a Team of Rivals to jej arcydzieło.

The Inner Game of Tennis, W. Timothy Gallwey (wyd. pol.: Wewnętrzna gra: tenis, Wyd. Galaktyka

Ta książka z 1974 roku jest lekturą obowiązkową dla każdego, kto gra w tenisa, ale myślę, że nawet osoby, które nigdy nie grały, coś w niej znajdą. Gallwey twierdzi, że twój stan umysłu jest równie ważny – jeśli nie ważniejszy – niż twoja sprawność fizyczna.

Mendeleyev’s Dream, Paul Strathern

Historia chemii jest pełna dziwacznych postaci, takich jak Dymitr Mendelejew, rosyjski uczony, który jako pierwszy zestawił układ okresowy pierwiastków – ten ponoć przyszedł mu do głowy we śnie. Książka Stratherna śledzi tę historię aż od jej początków w starożytnej Grecji. To fascynujące spojrzenie na rozwój nauki i ewolucję ludzkiej ciekawości na przestrzeni tysiącleci.


Dodaj komentarz