Konkursy Różne

Marcin Pilis laureatem Nagrody „Nowych Książek” za rok 2022

Marcin Pilis, pisarz, autor powieści i opowiadań, zdobył w tym roku Nagrodą „Nowych Książek”. Zespół miesięcznika wyróżnił go za powieść Mnogość rzeczy (Warszawa, Wydawnictwo Lira).

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w marcu. Wysokość nagrody wynosi 10 tys. zł.


Marcin PIlas (ur. 1974) ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych na Uniwersytecie Śląskim. Pracował jako dziennikarz w prasie lokalnej. Debiutował powieścią Opowieść nawiasowa w 2006 roku. Jego powieść Łąka umarłych była nominowana do Nagrody Literackiej Srebrny Kałamarz. W 2013 roku zajęła drugie miejsce w plebiscycie na książkę roku portalu Książka zamiast kwiatka. Powieść Zemsta kobiet została najlepszą książką na lato (głosowanie internautów) portalu Granice.pl (proza polska, 2019), znalazła się w finale plebiscytu na Polską Książkę Roku w konkursie literackim „Brakująca Litera”. Książka Cisza w Pogrance została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza (2022).

Pisze książki łączące elementy powieści obyczajowej i psychologicznej z wątkami historycznymi. Jego utwory cechuje realizm w obrazowaniu stosunków międzyludzkich, bohaterowie zmuszeni do dokonywania trudnych wyborów.


Nagroda miesięcznika „Nowe Książki” przyznawana jest książkom reprezentującym wybitne wartości humanistyczne. Jej dotychczasowymi laureatami byli m.in. Tadeusz Różewicz, Jerzy Jedlicki, Ryszard Kapuściński, Barbara Skarga, Urszula Kozioł, Kazimierz Orłoś, Maria Poprzęcka, Jan Tomkowski. W ubiegłym roku laur „Nowych Książek” trafił do Urszuli Zajączkowskiej.

Wydawcą miesięcznika „Nowe Książki” jest Instytut Książki.
(źródło Instytut Książki, Wikipedia)


Dodaj komentarz