Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Maciej Świerkocki laureatem Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego

Nagrodę im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego, pierwszego rektora Uniwersytetu Łódzkiego (za 2022 rok), otrzymał pisarz i tłumacz literatury anglojęzycznej Maciej Świerkocki za wybitną pracę z zakresu humanistyki i książkę Łódź Ulissesa, która prowadzi czytelnika przez przekład dzieła Jamesa Joyce’a.

Nagrodę wręczono w niedzielę wieczorem podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej. W imieniu Kapituły Nagrody im. T. Kotarbińskiego przyznanie Świerkockiemu lauru za najlepszą książkę humanistyczną uzasadniała prof. Anna Legeżyńska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wybraliśmy książkę, która niezupełnie odnosi się do naszego »tu i teraz«, która odnosi się do świata sytuacji, postaci, dzieł nieco odległych, a jednak znamiennych dla naszej cywilizacji – podkreśliła.

Do VIII edycji Konkursu zgłoszono ponad 60 prac. Do ścisłego finału Kapituła Konkursu wybrała, jak zwykle, 5 dzieł. Były to, tym razem: 


Maciej Świerkocki jest absolwentem anglistyki i filozofii Uniwersytetu Łódzkiego, pisarzem, krytykiem, scenarzystą i tłumaczem literatury anglojęzycznej. Jest autorem m.in.: powieść Ziemia obiecana raz jeszcze (1993), monografii Postmodernizm – paradygmat nowej kultury (1997) i eseju Echa postmodernizmu (2010). Był, wspólnie z żoną Anną Świerkocką, autorem scenariusza do filmu „Tam i z powrotem” (2001) ze znakomitą rolą Janusza Gajosa oraz współscenarzystą filmu „Sfora” (2002) – oba filmy i serial w reż. Wojciecha Wójcika. Przetłumaczył m.in.: Bramy piekieł – zbiór opowiadań różnych pisarzy (1991), Króla Jezusa (1995) Roberta Gravesa, Jednoroczną wdowę (1998) Johna Irvinga, Ludzi Smileya (1999) Johna le Carré’a, Książka Łódź Ulissesa i przekład legendarnej powieści Jamesa Joyce’a ukazały się w 2021 roku.


Patron Nagrody prof. Tadeusz Kotarbiński, wybitny filozof, logik i etyk. Był przedstawicielem lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej, po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie został jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i jego pierwszym rektorem. Jednym z najbardziej znanych dzieł prof. Kotarbińskiego jest Traktat o dobrej robocie poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania. 
(info UŁ, fot. Maciej Andrzejewski)


Dodaj komentarz